Bademcik Ameliyatı Sonrası Yemek
15 Mayıs 2024

Bademcik Ameliyatı Sonrası Yemek

Bademcik ameliyatı sonrası yemek; yemek bir hayli zor bir hal alır. Bademcik ameliyatı başta 3 yaşın üzerinde bulunan çocuklarda olmak üzere tüm insanlar için uygulanabilecek bir tedavi yöntemidir. Bu yönteme başvurulmasının en temel sebebi sürekli olarak meydana gelen bademcik iltihaplarından kurtulabilmektir. Bademcik insan vücudu açısından havayı temizleyen bir süzgeç gibi çalışır. Bu organın sık sık iltihaplanması sonucu kişiler başta beslenme olmak üzere birçok önemli faaliyeti yerine getirmekte zorluk yaşarlar. Bademcik ameliyatı sayesinde iltihaplanan bu organ yerinden çıkartılır. Bademcik ameliyatı zor bir müdahale değildir. Fakat uygulanan müdahaleden sonra hastanın ağrıları nedeniyle başta beslenme dahil birçok sıkıntı yaşaması muhtemeldir. Bu süre zarfında hastanın doğru besin maddeleri ile beslenmesi çok büyük önem taşır.

Bademcik ameliyatı sonrası yemek konusunda dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?
  • Bademcik ameliyatı olan ve aynı gün içerisinde taburcu edilen hastanın iyi bir şekilde beslenmesi iyileşme sürecini daha da hızlandıracaktır. Burada dikkat edilmesi gereken ameliyat sonrasında hastanın 5 saatlik süre zarfından hiçbir şey yiyip içmemesidir.
  • Bademcik ameliyatı her yaşta hasta için genellikle genel anestezi kullanılarak yerine getirilen bir tıbbi müdahale yöntemidir. Bu nedenle hastanın beslenmesine başlanılabilmesi için mutlaka ilk gazın çıkması gerekir. Bu sağlanmadan evvel verilen yiyecekler hastaya faydadan daha çok zarar verir.
  • Hastanın ameliyat sonrasında gazı çıktından sonra doktorun onayı ile beslenilmesi işlemine başlanılabilir. Bademcik ameliyatı boyunca hasta kan kaybettiğinden soğuk yiyecek olan dondurma ile beslenmesine başlanılması tavsiye edilir. Öğünler için ise daha çok akışkan nitelikte olan yoğurt, ayran, muhallebi, taneli maddeler içermeyen çorbalara ağırlık verilebilir. Bu yiyeceklerin ise sıcak olmamasına ayrıca özen gösterilmelidir.
  • Acı, sert, katı ve asitli yiyeceklerden ise uzak durulması gerekir.

Bademcik Ameliyatı Sonrası Yemek Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Güncel

Bademcik İltihabı Baş Ağrısı Yapar mı?

Bademcik İltihabı Baş Ağrısı Yapar mı?

Güncel

Bebeklerde Bademcik Ameliyatı Sonrası

Bebeklerde Bademcik Ameliyatı Sonrası

Güncel

Bademcik Ameliyatı Yetişkinlerde Nasıl Olur?

Bademcik Ameliyatı Yetişkinlerde Nasıl Olur?