Bebeklerde bademcik şişmesi nadir görülen bir durumdur. Ancak bademcik iltihaplanmasına bağlı olarak bademciklerin şişmesi de meydana gelebilir. Eğer bademcik şişmesi, geniz eti ile birlikte büyüme gösteriyorsa, bebeğin üst solunum yolunda daralma olduğu ve buna bağlı olarak solunum güçlüğü çektiği ve uyku apnesi gibi bazı sağlık sorunlarının ortaya çıktığının işaretidir. Bu nedenle sık sık ağrıyan ve bademcik iltihaplanmasına bağlı olarak şişen bademciklerin zaman kaybetmeden uzman bir doktor tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir. Doktorun tavsiye ettiği antibiyotik tedavisi ile bebeğiniz kısa süre içinde kendini toparlayacaktır. Hastalığın en şiddetli olduğu günler ise ilk günlerdir. Bu dönemlerde bebeklerde bademcik şişmesi ile iştahsızlık, boğazda ağrı ve kuruluk, halsizlik, kızarma ve mide bulantısı gibi belirtiler de kendini gösterebilir. Bebeklerde Bademcik Şişmesinin Tedavisi Nasıl Yapılır? Bebeklerde bademcik şişmesine en iyi gelen yöntem anne sütüdür. Bebekleri birçok hastalıktan koruyan en etkili yol, anne sütü ile beslenmektir. Anne sütü, bebeğinizi her türlü zararlı etkilerden ve hastalıklardan koruyan tüm gerekli besin değerlerini içerir. Anne sütünde bulunan besin değerleri, hiçbir başka besinde veya ilaçta bulunmamaktadır. Bu nedenle özellikle bir yaşını doldurmamış bebeklerde, anne sütü sıklıkla verilmelidir. Sağlıklı bebekler kısa süre içinde anne sütü ile toparlanacak ve bademcik iltihabına bağlı olarak gelişen bademcik şişmesi azalacaktır. Ayrıca bademcik şişmesi yaşayan bebeklerin kuru ve soğuk havalara maruz bırakılmaması, nemli ve ılık ortamlarda tutulması tavsiye edilmektedir. Özellikle kış aylarında kendini gösteren bademcik şişmesi, bu nedenle bebekleri oldukça kötü etkileyebilir. Doğal tedavilere rağmen tedavi sonuç vermezse, en kısa zamanda uzman bir doktora başvurulması gerekmektedir. Kalıcı hasarlara neden olmadan en uygun tedavi yolu seçilerek bir an önce tedavi edilmelidir. Doğal Tedavi Yöntemleri Bebeklerde bademcik şişmesini hafifletmek için bazı doğal yöntemler de uygulanabilir:
Uzman Doktora Başvurulması Gereken Durumlar Anne sütüne ve doğal tedavilere rağmen bademcik şişmesi geçmeyen bebeklerde, uzman bir doktora başvurulması önemlidir. Özellikle:
mutlaka tıbbi yardım alınmalıdır. Bu durumlarda doktor, uygun antibiyotik veya diğer tedavi yöntemlerini uygulayarak bebeğin sağlığını koruyacaktır. Bademcik şişmesi dört veya beş yaşına kadar devam ederse, bademciklerin cerrahi olarak alınması gerekebilir. |