Bademcik Ameliyatı Riskleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Bademcik Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Bademcik ameliyatı riskleri, da bazı bünyesinde barındıran ameliyat türlerinden bir tanesidir. Bademcik ameliyatı pek çok ameliyat ile kıyaslandığında oldukça basit bir cerrahi müdahale türüdür. Tıp biliminde uygulanan yüzlerce çeşit tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemleri büyük fayda sağlamak ile bazı risklerin de oluşumuna neden olabilir. En riskli tıbbi müdahale çeşidi ise ameliyattır. Fakat ameliyat bazı hastalıkların kalıcı olarak tedavisi için tek çözüm yolu olduğundan bu yönteme sıklıkla başvurulur. Burada doktor tarafından ameliyata karar verirken hastanın ve hastalığın durumu dikkate alınarak fayda ve zarar analizi yapılır. Bademcik ameliyatı için de aynı durum geçerlidir. Kaldı ki bademcik ameliyatının riskleri sıradan ameliyat riskleri ile hemen hemen aynı niteliktedir.

Bademcik ameliyatı riskleri nelerdir?
  • Bademcik ameliyatı olacak hasta ile ilgili yaşanabilecek en ciddi yan etki verilen anesteziye ilişkindir. Bademcik ameliyatı genel anestezi uygulanarak yapılan bir tıbbi müdahaledir. Anestezi uzmanı hastanın yaşı, sağlık durumu ve kilosuna uygun dozda anesteziyi yapmak zorundadır. Anestezi dozunun iyi ayarlanmaması ya da bazı gribal hastalıklar mevcut iken verilen anestezi hastanın hayati risk ile karşı karşıya kalmasına neden olur. Anestezi konusunda çocuklar ve yaşlılara daha fazla dikkat edilmesi gerekir.
  • Ameliyat anında bazen şiddetli kanama yaşanabilir. Bu duruma bağlı olarak ameliyat süresi uzar.
  • Ameliyat anında ya da iyileşme sürecinde hijyene dikkat edilmediği durumlarda bazı hastalar enfeksiyon riski ile karşı karşıya kalabilir.
  • 3 yaşın altındaki çocuklarda yapılan bademcik ameliyatı riskleri oluşabilir.
  • Bademcik ameliyatı sonrasında hastanın ameliyat edilen bölgesi bir süre sonra sert bir kabuğa dönüşür. Bu kabuk zamanla küçülür ve yerinden kalkar. Eğer bu kabuk başta beslenme olmak üzere çeşitli nedenlere bağlı olarak erken çıkarsa kanama oluşabilir.

Bademcik Ameliyatı Riskleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bademcik ve Geniz Eti Ameliyatı Sonrası

Bademcik ve Geniz Eti Ameliyatı Sonrası

Bademcik Ameliyatı Sonrası Ateş

Bademcik Ameliyatı Sonrası Ateş

Gebelikte Bademcik İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Bademcik İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Yetişkinlerde Bademcik Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Yetişkinlerde Bademcik Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bademcik Neden Şişer?

Bademcik Neden Şişer?