Bademcikler, bakteri ve virüslerin solunum yoluna kaçmasını engelleyerek vücudumuzu korur. Ancak bademcikler iltihaplandığında enfeksiyon riski artar. Bademciklerin vücudumuzun askerleri olarak görev yapması, iltihaplandığında kişide ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Bademcik iltihabı, bir hafta kadar sürebilir ve bu süre zarfında kişi yediği yiyeceklerin tadını alamayabilir. Bademcik iltihaplanmaları, kişide ateş, titreme ve halsizlik gibi belirtiler gösterebilir. Bademcik iltihabı yaşayan kişinin antibiyotik kullanması gerekebilir. Özellikle çocuklarda okul çağında daha sık görülen bademcik iltihaplanmalarında mutlaka doktor yardımı alınmalıdır. Ayrıca, bademcik iltihaplarında gargaralar oldukça faydalıdır. Bademcik İltihabı Doğal Bitkilerle Temizleme Bademcik iltihaplanmaları yaşayan kişilerin doktor tarafından verilen antibiyotikleri düzenli olarak kullanmaları gerekmektedir. Aksi takdirde bademcik iltihabı orta kulak iltihabına dönüşebilir. Ancak evde kullanılabilecek doğal bitkilerle de bademcik iltihaplarını hafifletmek mümkündür. Elma sirkesi, şişlik ve ağrıların hafiflemesini sağlar ve vücuttaki enfeksiyonu temizler. Birkaç damla elma sirkesini yarım bardak su ile seyrelterek gece yatmadan önce gargara yapmanız bademcik şişliklerini indirecektir. Normal gargaralar yutulduğunda tehlikeli olabilirken, elma sirkesi gargara yutulduğunda herhangi bir zarar vermez, aksine faydalıdır. Ayrıca, tuzlu su ile gargara yapmak da oldukça faydalıdır. Papatya çayı ve ada çayı da mikropları öldürerek bademcik iltihaplanmalarını temizleyebilir. Bademcik İltihabı Temizleme Kürü
Yapılışı: Malzemeleri karıştırarak pamuklu kulak çubuğu ile bademcik iltihaplarına sürebilir veya gargara yapabilirsiniz. Bu karışımı, ağız ve diş eti yaralarında da kullanabilirsiniz. |
Gönül
25 Nisan 2024 PerşembeBademcik İltihabı oldum..yemek yemeği geçtim..su dahi bi yudum icemiyorum..emziren anneyim..ilaç almaya başladım..Ancak kar edecek mi bilmiyorum..
Cevap yazAdmin
25 Nisan 2024 PerşembeGönül, çok geçmiş olsun. Bademcik iltihabı gerçekten çok zorlayıcı olabilir, özellikle emziren bir anne olarak bu süreci daha da zorlu hale getirebilir. İlaçlarınızı doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmaya devam edin ve bol bol dinlenmeye çalışın. Su içmekte zorlanıyorsanız, ılık çay veya tuzlu su gargarası gibi seçenekleri deneyebilirsiniz. En kısa zamanda iyileşmenizi dilerim.
Bademcik magduru
25 Nisan 2024 PerşembeSizin için dua ettim
Soru Sor / Yorum Yap