Yetişkinlerde Bademcik Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Yetişkinlerde Bademcik Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Yetişkinlerde bademcik ameliyatı, bazı basit cerrahi müdahalelerden bir tanesini oluşturur. Bademcik ameliyatı daha çok yetişkinlerde ve 3 yaşın üzerinde bulunan çocuk hastalarda uygulanan kalıcı tedavi yöntemlerindendir. Bademcik vücuda giren hava gibi şeylerde bulunan bakteri ve mikropların süzülmesine yardımcı olan bir organdır. Vücutta her organın kendi özelliğine has bazı görevleri bulunmaktadır ve her organ bu görevi en iyi şekilde yerine getirebilmek için tıpkı sosyal varlık olan birey gibi çalışır. Fakat bazı nedenlere bağlı olarak bazen organlar kendisinden beklenilen işleve ve görevleri yerine getiremeyerek vücut için bazı sakıncalı durumların yaşanmasına neden olur. Bu durumlar aşağıda sıralanmaktadır.

Yetişkinlerde bademcik ameliyatı hangi durumlarda yapılır?
 • Yetişkinlerde bademcik hastalıklarının çok sık tekrarlanması ve tedavi sürecinin gereğinden daha fazla sürmesi,
 • Yetişkin bireylerin bademciklerinin yutma veya nefes alıp vermeyi zorlaştıracak düzeyde büyümüş olması,
 • Bazı nedenlere bağlı olarak yetişkin bademciğinin tek tarafının şişmesi hali ki bu durum bazen ciddi başka hastalıkların da bir belirtisi olabilir.
 • Bademciklerin üzerinde sürekli olarak yiyecek atıklarının birikmesi ve bu duruma bağlı olarak ağızda koku oluşması olarak sayılabilir.
Yetişkinlerde bademcik ameliyatı süreci ve dikkat edilmesi gerekenler
 • Yetişkinlerde bademcik ameliyatına yukarıda sayılan nedenler veya daha farklı nedenlere bağlı olarak karar verilmesi halinde hastanın ameliyatı için doktor tarafından gün belirlenir. Hastanın daha önceki günlerde hastaneye giriş yapmasına gerek duyulmaz.
 • Hastanın mutlaka ameliyat öncesinde alması gereken önlemler hakkında bilgilendirilmesi yapılır.
 • Hastanın herhangi bir tıbbi müdahaleye tabi tutulabilmesi için mutlaka yazılı tıbbi müdahale iznine onay vermesi gerekir. Bunun için hastanın bu formu okuyarak imzalaması sağlanır. Aksi halde yapılan tıbbi müdahale suç niteliği taşır.
 • Yetişkinlerde bademcik ameliyatı genel anestezi uygulanmak suretiyle gerçekleştirilir ve ameliyat maksimum olarak 1 saat sürer. Ameliyat sonrası hastanın ayılması beklenir.
 • Hasta ayıldıktan sonra hemen beslenmesi yapılamaz. Bu durumlarda genellikle hastanın narkozun etkisinden tamamen çıkması ve vücuttaki gaz şişkinliğini boşaltılması gerekir. Bu süre yaklaşık toplam 5 saat sürmektedir.
 • Doktorun onay vermesini takip eden süre zarfında hastanın hastanede ilk beslenmesi yapılar. Bu aşamada genellikle sıvı ve kolay yutulabilecek ürünler önerilir. Su, meyve suyu, ekmeksiz çorba, muhallebi gibi.
 • Hastanın eğer başka bir sağlık sorunu yoksa aynı gün hastane çıkışı yapılır.
 • Hastaneden çıkan hastanın bakımına evde devam edilir. Bu aşamada hastanın ağrıları olacağı için ağrı kesiciler düzenli kullanılmalı ve hasta kontrole gitmelidir.
 • Yetişkinlerde bademcik ameliyatı sonrası balgam, hafif kanama oluşabilir. Hastanın hapşırıp öksürmesi tehlikeli olacağından mikrobik ortamlardan korunması gerekir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bademcik Ne İşe Yarar?

Bademcik Ne İşe Yarar?

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Güncel

Bademcikleri Aldırmak Zararlımıdır?

Bademcikleri Aldırmak Zararlımıdır?

Güncel

Boğaz Bademcik İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Bademcik İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bademcik Ameliyatı Sonrası Kilo Alımı

Bademcik Ameliyatı Sonrası Kilo Alımı