Bademcik Ameliyatı Sonrası Beslenme
15 Mayıs 2024

Bademcik Ameliyatı Sonrası Beslenme

Bademcik ameliyatı sonrası beslenme, en az ameliyatın başarılı bir şekilde yapılması kadar önemli bir husustur. Bu nedenle bu sürecin sağlıklı bir şekilde aşılmasının sağlanması gerekmektedir. Bunun kolay bir şekilde aşılmasının en önemli aşamalarından bir tanesi de beslenmedir. Özellikle çocuklarda gerçekleştirilen bademcik ameliyatından sonra beslenme daha büyük önem arz etmektedir. Yetişkinler kendilerine hangi besin maddelerinin iyi geleceğini veya bu süre zarfında hangi besin maddelerinden uzak kalmaları gerektiğini çocuklara göre daha iyi takdir etme yetisine sahiptir. Bademcik ameliyatından beslenme pek çok uzuvda gerçekleştirilen ameliyatlara göre daha fazla özen ve itina gerektirmektedir. Bunun en temel nedeniyse ameliyatın yutma bölgesinde gerçekleştirilmiş olmasıdır. Bademcik ameliyatı sayesinde hastanın sürekli bademcik iltihaplanması yaşamasının önü kapatılmak istenir. Hastanın bademcik uzvu alındığı için artık bu hastalıkla karşılaşma ihtimali de ortadan kalkmış olur. Hastanın ameliyat sonrasında hemen aynı gün içerisinde taburcu edilmesi nedeniyle bakımla ilgili evdeki koşullar daha büyük öneme sahiptir. Zaten hastanedeyken sağlık personeli tarafından beslenme sıkı bir şekilde denetim altında tutulacaktır.

Bademcik ameliyatı sonrası beslenme için dikkat edilmesi gerekenler
  • Bademcik ameliyatı geçiren çocuk veya yetişkinlerin ilk saatleri çok büyük öneme sahiptir. Hasta genel anestezi aldığı için kendine gelebilmesi yaklaşık 2 saat kadar sürecektir. Fakat beslenme için bu süreye ilave olarak birkaç saat daha beklenmesinde yarar bulunmaktadır. Hastaya genel anestezi uygulanması nedeniyle mide gazı çıkmadan evvel kesinlikle beslenmeye başlanılmasının mümkün olmadığı asla unutulmamalıdır. Bu süre çok uzadığı zamanlarda hasta biraz yürütülecek gazının çıkması işlemi hızlandırılabilir. Hastanın gazı çıktıktan sonra eğer ameliyattan itibaren 5 saat geçmiş ise doktoruna da danışılarak beslenmeye başlanılmalıdır.
  • Beslenme zamanının tayininde sonra önemli olan bir diğer husus ise hastaya hangi besin maddelerinin yedirileceğidir. Hasta bu aşamada ciddi ağrı ve yutkunma problemi ile karşı karşıya olduğu için genellikle sıvı gıdalar tercih edilmelidir. Bu gıdalar ana öğünlerde ılık içinde tane barındırmayan çorbalar ya da az şekerli sütlü kaşık tatlıları olabilir. Yine yoğurt ve yoğurt ile yapılan unlu çorbalar da hastanın çok kolay tüketebileceği besin maddelerinden bir tanesidir. Ayrıca bu besinler hastanın uzun süre de tok kalmasına da katkı sağlar. Gün geçtikçe hastanın yiyebileceğin ürün çeşitliliği de arttırılabilir.
  • Diğer taraftan asitli-gazlı içecekler, acılı-baharatlı gıda maddeleriyle yutulabilecek olsa bile çaba gerektiren ve o ameliyatlı bölgeyi tahriş edecek nitelikteki katı besin maddelerinin tüketiminden bir süre uzak durulması gerekir.
Bademcik ameliyatı sonrası beslenmeye ne kadar dikkat edilirse hastanın o kadar hızlı iyileşeceği unutulmamalıdır.

Bademcik Ameliyatı Sonrası Beslenme Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bademcik Ateş Yapar mı?

Bademcik Ateş Yapar mı?

Bademcik İltihabı Şifalı Bitkiler Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bademcik İltihabı Şifalı Bitkiler Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bademcik Ameliyatı Sonrası Ateş

Bademcik Ameliyatı Sonrası Ateş

Bademcik Ameliyatı Sonrası Bakım

Bademcik Ameliyatı Sonrası Bakım

Bademcik Bezesi Tedavisi

Bademcik Bezesi Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6