Bademcik Taşı Nasıl Temizlenir?
15 Mayıs 2024

Bademcik Taşı Nasıl Temizlenir?

Bademcik Taşı Nasıl Temizlenir; Halk arasında bademcik taşı olarak adlandırılan tıp alanında ise tonsilit veya magma ismi verilen durum oldukça ciddi hastalıklar grubuna dahil değildir. Ancak bademcik taşı çok ciddi sıkıntılar veren bir durumdur. Yutkunma esnasında oluşan sık sık batma ve ağız kokusu şikâyetleri yaşayan kişilerde bademcik taşına çok sık rastlanılmaktadır. Bu kişiler boğazlarında beyaz renkte kitle gördüklerinde bunun bir tümör olması endişesi içerisinde doktora giderler. Hasta kişilerin çoğu daha çok kötü nefes kokusu sebebiyle çevrelerinde zor duruma düşen gençler oluşturur.

Bademcik Taşları Nasıl Önlenir

Bademcik taşlarını önleme uygulamaları bazı kişilerde faydalı olur. Örneğin besinler çok iyi çiğnenerek yenmeli, bol sıvı tüketilmeli ve çeşitli sıvılar ile gargara yapılması gerekir. En önemlisi ise ağız hijyenine kesinlikle özen gösterilmelidir. Süt ve süt ürünlerinin fazla tüketen kişiler bu alışkanlıklarını bir süre değiştirmeliler. Bu biçimde fayda gören kişiler klinik de gözlemlenmiştir. Burun tıkanıklığı olan kişiler ise ağız yolu ile solunum yaptıklarından dolayı bu durumda bademcik taşlarının oluşumunda artış olur. Boğazda kuruma gibi olaylar gözlenir yine aynı şekilde boğaz akıntısı gibi durumda olumsuz bir etken olarak görülür. Bu kişilerde burun tıkanıklığı ve geniz akıntısının sebebini tespit ederek tedavi edilmesi belirli bir oranda fayda sağlar.

Bademcik Taşı Nasıl Temizlenir

Bademcik taşı olan kişilerin birkaçı ağız içinden bademciklerini bastırarak bademciklerini sıkıştırıp oluşan bu birikintileri kendileri çıkartıyor. Ancak bu işlem kontrolsüz yapıldığında bademciklerin hassas yapısı sebebiyle bademcikte kanamalara neden olur. Bu yüzden bu işlemi yaparken kibarca bademcikler zorlanmadan yapılmalıdır. Bunun için KBB uzmanlarına başvurmanız gerekir. Uzmanlar küret adı verilen bir araç kullanarak bademcikleri zedelemeden bu taşları temizlerler. Ancak bademcik taşları sebebiyle yaşanan sorunlar hasta kişinin tahammül sınırı sınırını aştığında alınan önlemler ile bu sıkıntı gide rilemiyorsa kullanacağınız başka tedavi yöntemleri de vardır. Mesela tonsillektomi adı verilen Thermal Welding yöntemi kullanarak bademciklerin tamamını almak ya da cryotolysis ismi verilen bademcik gözeneklerini traşlamak zorunlu kalınan durumlarda başvurulan bir uygulamadır. Kalıcı sonuçlar veren ameliyat teknikleridir. Bademcik taşları bulundukları yarıklar içinden çıkartılarak temizlenmektedir. Bu yöntem ile hasta kişi lokal anestezi uygulanarak bademcik taşları tek tek temizlenir. Ancak kripto adı verilen yarıklardan çıkartılarak bademcik taşları yeniden yarıklar içinde oluşur. Bademcik taşlarının yenileme ihtimalinin düşürülmesi içinde isteğe bağlı olarak bademcik taşlarının temizlenmesinden sonra kriptoris adı verilen bir yöntem uygulanır. Kriptolis yönetiminde oluşan bademcik taşlarının içerisinden çıkartılan yarıklar lazer kullanılarak düzleştirilir. Uygulanan bu işlemden sonra yarıklar da bademcik taşı oluşumuna sebep olan maddelerin birikimi söz konusu daha olmaz. Bademcik taşları kendini tekrar etmez ancak müdahale edilmeyen yarıklarda ise tekrardan bademcik taşı oluşur. Ayrıca bu yöntem doku tahribatına sebep olduğundan dolayı bademcik taşlarının yalnızca temizleme işlemi bademcik ameliyatına göre daha ağrılı olur.

Bademcik Taşı Nasıl Temizlenir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bademcik Neden İltihaplanır?

Bademcik Neden İltihaplanır?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bademcik Taşı Belirtileri ve Tedavisi

Bademcik Taşı Belirtileri ve Tedavisi

Bademcik Ameliyatı Diyeti Listesi

Bademcik Ameliyatı Diyeti Listesi

Bademcik Düşmesi Tedavi Süreci

Bademcik Düşmesi Tedavi Süreci

Bademcik Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bademcik Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bademcik Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bademcik Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Bademcik Ameliyatından Sonra Kanama

Bademcik Ameliyatından Sonra Kanama

Güncel

Bademcik Kokusu Belirtileri ve Tedavisi

Bademcik Kokusu Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir?

Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir?