Bademcik Ameliyatından Sonra Kanama
15 Mayıs 2024

Bademcik Ameliyatından Sonra Kanama

Bademcik ameliyatından sonra kanama; bademcik bölgesi ameliyattan sonra açık yara şeklindedir. Ameliyattan hemen sonra veya birkaç gün sonra kanama olması normaldir. Bademcik ameliyatı sonrası açık yara bölgesinin iyileşme süreci iki haftayı bulmaktadır. İki haftalık süreçte boğazlarda yutkunurken ağrı olabilir. Bazı durumlarda bu ağrılar kulağa da vurmaktadır. Erişkinlerde meydana gelen ağrılar çocuklara göre daha şiddetlidir. Ağrılar için doktorunuzun tavsiye edeceği ağrı kesiciler kullanılabilir.

Bademcik ameliyatı sonrasında bademcik bölgesinde yara yerleri beyaz ve sarımsı örtü ile kaplanmaktadır. Bu durum iyileşme sürecini göstermektedir. Ağzınızı açtığınızda gördüğünüz bu beyazlıklar oldukça normaldir. Fakat bu iyileşme sürecinde ağız kokusu olabilmektedir.

Bademcik ameliyatından sonra kanama neden olur?

Bademcik ameliyatından sonra kanama genellikle susuz kalan hastalarda daha fazla görülmektedir. Ameliyat sonrası aşırı derecede kanama olması durumunda tıbbi müdahale yapılması gerekmektedir. Tabi ki kanamanın az olduğu durumlarda müdahaleye gerek yoktur. Kanamanın az olduğu durumlarda ağız bol soğuk su ile çalkalanır ve baş arkaya doğru alınarak uzanılarak dinlenilmesi gerekir.

Boğazlarda bademcik bölgesinde az kanamanın dışında taze açık kırmızı kan gelmesi veya kusarken kan gelmesi durumlarında mutlaka doktorunuzu aramanız gerekir. Büyük bir çoğunlukla ameliyat bölgesi tahriş olmuş, hasar görmüş veya bir enfeksiyon bulaşmış olabilir.

Yetişkin kişilerde bademcik ameliyatından sonra kanama olmaması için iyileşme süreci tamamlanana kadar kesinlikle alkol ve tütün ürünleri kullanılmaması gerekir. Kullanıldığı zaman, buna uyulmaması durumunda iyileşme gecikebilir, kanama riskini arttırabilir ve enfeksiyona sebep olabilir. Bademcik ameliyatı sonrası antibiyotik ve ağrı kesiciler çoğunlukla şurup şeklinde verilmektedir. Doktorunuzun tavsiyesi dışında ağrı kesiciler kullanmak, aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullanılması kanama olmasına sebebiyet verdiği için oldukça tehlikeli ve sakıncalıdır.

Bademcik ameliyatı sonrası hastada yüksek ateş varsa, kulakta kuvvetli bir ağrı meydana geliyorsa, aynı zamanda kulakta akıntı varsa mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir. Bademcik ameliyatı yaşı ilerledikçe problemlerin sayısı daha da artmaktadır. Erken yaşta ameliyat olmak problemleri daha aza indirgeyecektir. Ameliyat sonrası ağrılar çocuklara göre erişkinlerde daha ciddi meydana gelmektedir.

Bademcik ameliyatından sonra kanama olmaması için yapılması gerekenler

Ameliyat sonrası beslenme ve bakıma ilk 10 gün çok dikkat etmek gerekir. Birinci gün küçük küçük alınan sıvılar eşliğinde azar azar ve sık aralıklarla gıdalar tüketilmelidir. Bunlar; soğuk çay, meyve kompostosu, soğuk süt ve dondurmalar olabilir. İkinci gün ılık olarak muhallebi, puding ve yoğurt tüketilebilir. Üçüncü ve dördüncü gün ılık olacak şekilde çorba, yumuşak meyve püreleri, sütlaç ve benzeri yiyecekler tüketilmesi gerekir. Daha sonraki günler çok fazla boğazı tahriş etmeyecek ve batma hissi vermeyecek şekilde sıcak olmayan, ılık gıdalar tüketilmelidir. Sıcak gıdalar tüketilmesi kanamaya yol açacağı için mutlaka ılık veya soğuk gıdalar tüketilmesi gerekir. Bademcik ameliyatından sonra iyileşme süresi 2 haftayı bulabilir. Bu süreçte soğuk ve ılık gıdalar ile beslenilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Bademcik Ameliyatından Sonra Kanama Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Bademcik Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Bademcik Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bademcik Nasıl Şişer Belirtileri ve Tedavisi

Bademcik Nasıl Şişer Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bademcik Yanması Nedenleri?

Bademcik Yanması Nedenleri?

Bademcik Ameliyatından Sonra Beslenme

Bademcik Ameliyatından Sonra Beslenme

Bademcik Şişmesi Nasıl Geçer?

Bademcik Şişmesi Nasıl Geçer?

Bademcik Kaç Günde Geçer?

Bademcik Kaç Günde Geçer?

Bademcik Ameliyatı Diyeti Listesi

Bademcik Ameliyatı Diyeti Listesi

Bademcik Ateş Yapar mı?

Bademcik Ateş Yapar mı?

Bademcik Ameliyatı Sonrası Yemek

Bademcik Ameliyatı Sonrası Yemek

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6