Bademcik Taşı Yutulursa Bademcik taşı (tonsillolit), ciddi bir sağlık sorunu olmamakla birlikte oldukça rahatsız edici olabilir. Ağız kokusu ve yemek yerken yutkunma sırasında batma şikayetleri varsa, bu durum bademcik taşından kaynaklanabilir. Bademcik taşı, bademciklerin gözeneklerini dolduran ölü dokular, bakteriler, mikroplar ve yemek kalıntılarının birikmesi sonucu oluşur. İçerisinde magnezyum ve kalsiyum gibi mineraller bulunur. Ağız içinde kötü kokuya neden olduğu için sosyal ilişkilerde rahatsızlık yaratabilir. Bademcik Taşı Yutulursa Ne Olur? Eğer bademcik taşı yutulursa, bu taşlar bakteriler ve mikroplar tarafından kaplanır. Bu durum, çürük yemek kokusu ya da yumurta kokusu gibi rahatsız edici bir kokuya neden olabilir. Bademciklerin arkasında bulunan taşlar genellikle gözle görülmezler ancak ağız kokusu yaparlar. Doktorlar, röntgen filmleri ile bademcik taşlarını tespit edebilirler. Eğer kişi sık sık bademcik iltihabı geçiriyorsa ve bademcikler şişiyorsa, kötü koku daha sık hissedilir. Gıdaların iyice çiğnenip yutulması, koku oluşumunu bir nebze olsun engelleyebilir. Ayrıca bol su içmek ve sıvı tüketmek de kokunun oluşmasını engelleyecektir. Tuzlu su ile gargara yapmak, ağız kokusunu azaltmanın bir başka yoludur. Bademcik taşına yapışan mikroplar, bakteriler ve yemek kalıntıları kesinlikle parmak ile çıkarılmamalıdır; bu işlem bir doktor tarafından yapılmalıdır. Ağız kokusu, sosyal olarak rahatsız edici bir durumdur ve doktor muayenesi ile tedavi edilmelidir. Bademcik Taşı Belirtileri Nelerdir? Bademcik taşı belirtileri arasında şunlar bulunur:
Bademcik sorununuz varsa, ağız kokusu sürekli olarak ortaya çıkabilir. Bu nedenle doktor muayenesi gereklidir. Bademcik Taşlarının Tedavisi Bademcik taşlarının tedavisinde şu yöntemler kullanılabilir:
Bademcik taşları, rahatsız edici olmasına rağmen genellikle ciddi bir sağlık problemi oluşturmaz. Ancak belirtiler devam ederse veya şikayetler artarsa, mutlaka bir sağlık profesyoneline başvurulmalıdır. |
Yanal
25 Temmuz 2024 PerşembeBademcik taşını yanlışlıkla yuttum ve bu durumun sağlığımı nasıl etkileyeceğini merak ediyorum. Bademcik taşını yutmak kötü kokuya neden olabilir mi? Ayrıca, bu taşların tekrar oluşmaması için nelere dikkat etmeliyim? Doktora gitmem gerektiğini düşündüğüm belirtiler nelerdir?
Cevap yazAdmin
25 Temmuz 2024 PerşembeMerhaba Yanal bey,
Bademcik taşı yutmak genellikle ciddi bir sağlık sorununa yol açmaz, çünkü mide asidi bu tür maddeleri parçalayabilir. Ancak, kötü koku genellikle ağız hijyeni ile ilgilidir ve bademcik taşlarının oluşumunu engellemek için ağız hijyenine dikkat etmek önemlidir. Dişlerinizi düzenli olarak fırçalamak, dil temizliği yapmak ve gargara kullanmak faydalı olabilir. Ayrıca, bol su içmek de ağız kuruluğunu önleyerek taş oluşumunu engelleyebilir.
Doktora gitmenizi gerektiren belirtiler arasında şiddetli boğaz ağrısı, yutma güçlüğü, sürekli kötü nefes kokusu ve bademciklerinizde belirgin şişlik veya iltihaplanma bulunabilir. Bu tür belirtiler varsa bir sağlık profesyoneline danışmanız önemlidir.
Sağlıklı günler dilerim!