Bademcik ve Geniz Eti Ameliyatı Bademcik ve geniz eti ameliyatları, bazı durumlarda birlikte gerçekleştirilir. Tonsillektomi (bademcik ameliyatı) ve adenoidektomi (geniz eti ameliyatı) olarak adlandırılan bu operasyonların birlikte yapılması için belirli koşulların mevcut olması gerekir. Bu koşullar sağlanmadığında, ameliyatlar ayrı ayrı gerçekleştirilebilir. Hastanın durumu ve belirtilerine göre tek bir ameliyatın yapılması da yeterli olabilir. Bademcik ve Geniz Eti Ameliyatı Hangi Durumlarda Birlikte Yapılabilir? Bademcik Ameliyatı Kararı Hangi Durumlarda Alınır?
Geniz Eti Ameliyatı Kararı Hangi Durumlarda Alınır? Geniz eti ameliyatı, enfeksiyona bağlı ve tıkanmaya bağlı etkenler nedeniyle yapılabilir. Tedaviye direnç gösteren geniz eti iltihabının olması, antibiyotik tedavisi gerektiren ve uzun süreli olan geniz eti iltihabının olması, orta kulak sorunları, kronik sinüzit hastalarının tedavisinin başarısız olması gibi enfeksiyon kaynaklı sorunlar ameliyatın yapılmasını gerektirir. Tıkanma kaynaklı olan horlama, uyku apnesi, yüz kemiklerindeki gelişme bozukluğu, sürekli ağızdan solunumdan kaynaklı diş problemleri gibi etkenlerde ameliyatın yapılmasını gerektirir. Hastalarda bademcik ve geniz eti ameliyatı yukarıdaki semptomların olması halinde birlikte yapılabilir. Bademcik ve Geniz Eti Ameliyatı Nasıl Yapılır? Bu ameliyatlar genel anestezi ile yapılmaktadır. Bademcik cerrahisi yaklaşık 10-20 dakika devam eder. Hazırlık aşamalarıyla birlikte bu süre bir saati bulabilir. Geniz eti, bademciklere göre vücudun savunma sisteminde önemli bir etki yaratmaz. Bu nedenle tedaviye yanıt alınamadığı takdirde ve geniz etinde büyüme oluşması halinde, hastanın yaşı dikkate alınmadan ameliyatla geniz etinin alınması kararı verilebilir. Geniz eti kapsülsüz olduğu için, cerrahi sırasında tamamen alınamaz. Boğaz bölgesinde geniz eti dokusunun bir kısmı kalır. Eğer hasta ameliyat edildiğinde küçük yaşta olursa, daha sonraki dönemde yeniden ameliyat edilmesi gerekebilir. Klasik yöntemle hastalarda kanama riskine karşılık, ameliyat edilecek hastanın kilosunun 10 kg ve üzeri olması gerekir. Ancak günümüzde Thermal Welding yöntemi kullanılarak bademcik ve geniz eti ameliyatı uygulanırsa, hastanın kilosu dikkate alınmaz. Çünkü bu yöntemde ameliyatta kanama olmaz. Ayrıca hastalarda iyileşme de hızlı olur. Bademcikler ameliyat sırasında kapsüllü oldukları için tamamen çıkarılabilir. Hastaların bazısında dil kökü lenf dokusu sonradan bademciklerin olduğu yere doğru büyüme gösterse de burada lenf dokusu oluştursa da kronik enfeksiyon sorunu yaşanma olasılığı oldukça az olur. Bademcik ve geniz eti ameliyatı sırasında eriyen dikişlerle yara bölgesi küçültülür. Hastalar ameliyat sonrasında birkaç gün dinlenmeyle ve önerilen beslenme düzenine uyarak hızlı bir iyileşme süreci geçirirler. Bu süreçte özellikle sıvı ve yumuşak gıdalar tüketilmeli, sert ve tahriş edici gıdalardan kaçınılmalıdır. Ayrıca ameliyat sonrası dönemde ciddi kanama, şiddetli ağrı veya yüksek ateş gibi komplikasyonlar gözlemlendiğinde derhal doktora başvurulmalıdır. |
Talaz
12 Temmuz 2024 CumaBademcik ve geniz eti ameliyatı aynı anda yapıldığında, iyileşme süreci nasıl oluyor? Her iki ameliyat birden yapıldığında, iyileşme süresi uzar mı yoksa daha kısa mı olur? Ameliyat sonrasında nelere dikkat etmek gerekiyor? Bu ikili ameliyatı olanlar, ameliyat sonrasında ne gibi yan etkiler yaşayabilirler?
Cevap yazAdmin
12 Temmuz 2024 CumaMerhaba Talaz Bey,
Bademcik ve geniz eti ameliyatı aynı anda yapıldığında iyileşme süreci, genellikle tek bir ameliyat yapıldığı zamandan çok farklı olmayabilir. Bu ikili ameliyat, hastanın genel sağlık durumuna ve ameliyatın nasıl geçtiğine bağlı olarak değişebilir. Ancak her iki ameliyat bir arada yapıldığında, iyileşme süresi biraz daha uzayabilir, çünkü vücut aynı anda iki ayrı bölgedeki iyileşme sürecini yönetmek zorunda kalır.
Ameliyat sonrasında dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:
1. Beslenme: Ameliyat sonrasında yumuşak ve sıvı gıdalar tüketmek önerilir. Sıcak ve baharatlı yiyeceklerden kaçınılmalıdır.
2. Dinlenme: Yeterince dinlenmek ve yorucu aktivitelerden kaçınmak iyileşme sürecini hızlandırabilir.
3. Ağrı Yönetimi: Doktorun önerdiği ağrı kesiciler kullanılmalı ve ağrının kontrol altında tutulması sağlanmalıdır.
4. Takip Randevuları: Doktorun belirlediği takip randevularına gitmek, iyileşme sürecinin doğru bir şekilde izlenmesini sağlar.
Ameliyat sonrasında yaşanabilecek yan etkiler şunlar olabilir:
- Ağrı ve rahatsızlık hissi
- Geçici boğaz kuruluğu ve ses değişiklikleri
- Hafif kanama
- Yutma güçlüğü
Herkesin iyileşme süreci farklı olabileceği için, doktorunuzun önerilerine uymak en doğru yöntem olacaktır. Geçmiş olsun dileklerimi sunarım.