Çocuklarda Bademcik İltihabı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Çocuklarda Bademcik İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda bademcik iltihabı, hemen hemen her yaşta görülebilecek basit bir sağlık sorudur. Çocuklar anne babalar için her şeydir. Onlar hasta olduğunda evin tadı tuz kaçar. Fakat ebeveyn olarak çocuklarımızın karşılaşacağı sağlık sorunları ile daha etkili ve kolay mücadele edebilmek için bizim sağlıklı ve güçlü olmamız gerekir. Unutmayın ki bademcik iltihabı sadece çocukken değil hayatın her çağında çocuğunuzun sık sık karşılaşacağı bir hastalıktır. Çocuklarda bademcik iltihabı daha çok viral kaynaklıdır. Bakteri ve virüslerin bademciklere yerleşmesine bağlı olarak bademcik iltihabı gelişir. Bademcik iltihabının tedavisi kolay olsa bile bu süre zarfında çocuğun yeme içmede zorlanması, ateş gibi nedenlere bağlı olarak çocuğun kendisinin toparlaması biraz zaman alacaktır. Bu süre zarfında çocuğunuzla ne kadar iyi ilgilenirseniz hastalığın iyileşme seyrine o kadar katkı sağlamış olursunuz.

Çocuklarda bademcik iltihabının belirtileri nelerdir?
  • Boğaz-kulak ağrısı,
  • Yüksek ateş,
  • Yutma güçlüğü,
  • Titreme,
  • Halsizlik,
  • Bademciklerin büyümesi,
  • İştahsızlık,
Çocuklarda bademcik iltihabı geçmesi için yapılması gerekenler
  • Çocuklarda bademcik iltihabının tedavisinde en büyük görev anne babalara düşmektedir. Fakat çocuğunuz özellikle ilk defa boğaz iltihabı ile karşı kaşıya olsa bile kesinlikle paniklemeyin ve soğukkanlı şekilde davranın. Bademcik iltihabının basit bir tıbbi vakıa olduğunu akıldan çıkartmayın.
  • Çocuğunuzun yukarıda belirtilene belirtileri yaşamaya başladığını anladığınızda hemen bir sağlık kuruluşuna başvurun ve size tavsiye edilen reçeteyi birebir uygulayın. Unutmayın ki tedavinin en önemli aşaması bu kısımdır.
  • Çocuğunuzun beslenmesi için sevdiği yemeklerden ziyade onun sağlığı için iyi olacak şeyleri hazırlamaya özen gösterin. Eğer yemek konusunda zorluk çıkartıyorsa arada bir onu sevindirecek besinleri de yapabilirsiniz. Özellikle çorba, ılık yoğurt ve bol miktarda su almasına destek olur. Yoğurt vücuttaki toksinleri dışarı atar. Su ise iltihabı kurutur ve ilacın yan etkilerini giderir.

Çocuklarda Bademcik İltihabı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bademcik Düşmesi Tedavi Süreci

Bademcik Düşmesi Tedavi Süreci

Haber Bülteni

Güncel

Bademcik Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bademcik Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Çoçuklarda Bademcik ve Geniz Eti

Çoçuklarda Bademcik ve Geniz Eti

Güncel

Bademcik Yanması Nedenleri?

Bademcik Yanması Nedenleri?