Bademcik ameliyatı sonrası kanama, ameliyatın hemen ardından veya 9-10 gün sonra meydana gelebilir. Ameliyat sonrası ilk on gün, kanama riski açısından kritik bir dönemdir. Bu sürede kanamalar daha sık görülebilir. Bu nedenle, ameliyat sonrası beslenme oldukça önemlidir. Bademcik ameliyatı sonrası yara bölgesinin tam anlamıyla iyileşme süreci yaklaşık iki haftadır. Bu iki hafta boyunca hastada ağrılar meydana gelebilir. Özellikle yutkunma sırasında ağrılar daha fazla olabilir. Bazen ağrılar kulağa da vurabilir. Ağrıların şiddeti kişiden kişiye değişir. Birçok kişide hafif ağrı kesiciler yeterli olurken, bazı hastalarda ağrı eşiği daha düşük olduğu için kuvvetli ağrı kesicilerin kullanılması gerekebilir. Bademcik Ameliyatı Sonrası Kanama Olmaması İçin Yapılması Gerekenler Bademcik ameliyatı sonrası kanama olmaması için hastanın bol bol sıvı alması gerekir. Sıvı alımının yanı sıra, ameliyat sonrası ilk günlerde soğuk yiyecekler, 3-4 gün sonra ise ılık, tahriş etmeyen sulu ve yumuşak gıdalar tüketilmelidir. Sıcak yiyeceklerden mutlaka uzak durulmalıdır, çünkü sıcak yiyecekler kanamaya sebep olabilir. Ayrıca aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar hem ameliyat öncesi hem de ameliyat sonrası kullanılmamalıdır. Bademciklerin alındığı bölgeler beyaz lekelerle kaplıdır ve bu durum normaldir. Eğer hastanın ağzından veya burnundan kan gelmeye başlarsa mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. İyileşme Süreci ve Dikkat Edilmesi Gerekenler Bademcik ameliyatı sonrası 2. günden itibaren bademcik yuvasındaki yara yerleri beyaz veya grimsi renkte olabilir. Bu durum iyileşme sürecinde olduğunun göstergesidir ve aynı zamanda ağız kokusuna yol açabilir. Bu doku, bölgenin iltihaplanmasını engeller ve bir kalkan görevi görür. Bazı hastalar ve hasta yakınları yara bölgelerinin iltihaplandığını düşünebilirler. Yara bölgelerini temizlemeye çalışmayın veya gargara yapmayın, çünkü kanama başlayabilir ve bu durum tehlikeli olabilir. Yaklaşık 10 gün sonra bu beyaz veya grimsi renk kaybolur ve yerine normal doku gelmeye başlar. Kanama Durumunda Ne Yapılmalı? Bademcik ameliyatı sonrası kanama meydana geliyorsa, bu durumda doktorun müdahalesi gerekir. Ameliyat sırasında veya uyanma anında biraz kanama olması normaldir. Ancak hasta evindeyken ve ameliyat sonrası 10 gün içinde meydana gelen kanamalar için mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Erken Yaşta Bademcik Ameliyatının Önemi Bademcik ameliyatı mümkün olduğunca erken bir yaşta yapılması gereken bir ameliyattır. Bunun nedeni, ameliyat olma yaşı arttıkça ağrıların daha şiddetli olması, ameliyat sonrası problemlerin daha fazla yaşanması ve iyileşme süresinin daha uzun olmasıdır. Bu yüzden doktorunuzun kontrolü ve tavsiye ettiği bir zamanda ameliyatı geciktirmeden yaptırmanız daha uygun olacaktır.
|
Zennure
01 Haziran 2024 Cumartesi7 yasinda oglum bademcik geniz eti amaliyati oldu 5 günündeyiz uyurken yastığına avuç içi kadar kanama olmuş sabah konturole goturcem yorumlarda normal olduğu dondurma yemesi gerektiği yazıyor ne yapmalıyım acile goturmelimiyim acil cevap yazarmisiniz
Cevap yazAdmin
01 Haziran 2024 CumartesiZennure, ameliyat sonrası küçük miktarda kanama bazen normal kabul edilebilir, ancak avuç içi kadar kanama ciddiye alınmalıdır. En kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurmanız en doğrusu olacaktır. Geçmiş olsun.
engin
01 Haziran 2024 Cumartesikanama olması normal değil doktorın gormesi.iyi,olacaktır
Soru Sor / Yorum Yap