Kronik Bademcik İltihabı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Kronik Bademcik İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Bademcik İltihabı

Genellikle çocukluk döneminde görülen bir boğaz enfeksiyonu olan kronik bademcik iltihabı genellikle radyasyona maruz kalan kişilerde daha sık rastlanır. Ergen ve yetişkinlerde de sık görülen kronik bademcik iltihabı kronik tonsilit olarak da adlandırılır. Önemli bir sağlık problemi olan bu rahatsızlık, bademcik iltihabının 3 haftadan daha uzun süre devam etmesi ve tekrarlanması durumunda kronik olarak adlandırılır. Vücut direncinin düştüğü durumlarda bademcik de toplanmış olan mikropların bademcik tarafından yok edilemediği durumlarda ortaya çıkan kronik bademcik iltihabı, ilerleyen dönemlerde çok daha farklı ve ciddi hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabileceği için dikkate alınmalı ve mutlaka tedavi edilmelidir.

Kronik bademcik iltihabı nedenleri, vücuda saldıran bakterilere tepki olarak iltihaplanan bademcikler genellikle geniz akıntısı, burunda tekrarlayan ve sürekli oluşan enfeksiyonlar, kötü ağız kokusu, alerjiler ve kişinin sigara kullanması ya da uzun süre sigara kullanılan alanlarda bulunması gibi durumlar kronik bademcik iltihabı nedenleri arasında sayılabilir.

Kronik bademcik iltihabı belirtileri, özellikle çocuklarda oluşan kronik bademcik iltihabında lenf dokusunda büyüme olur ve bu durum da gelişim olan boşluğun tıkanmasına sebep olarak grip, nezle gibi hastalıkları ortaya çıkarır ve enfeksiyonlara yakalanma oranını artırır. Kronik bademcik iltihabı, üst solunum yolu tıkanmasında neden olabilir. Bu durum da kişi ağzından nefes alır ve soluduğu havanın burun tarafından süzülmesi nedeniyle boğaz ağrısı ve bronşit riski artar. Bununla beraber kronik bademcik iltihabı özellikle çocuklarda östaki borusu tıkanıklığı nedeniyle orta kulak iltihabına yol açabilir. Kronik bademcik iltihabında yüksek ateş, halsizlik, boğaz ağrısı, iştahsızlık, ses değişikliği, ses kısılması ve genizden konuşma gibi belirtiler de olabilir.

Kronik bademcik iltihabı tedavisi, kronik bademcik iltihabında en sık tercih edilen tedavi yöntemi genellikle bademciklerin ameliyat ile alınmasıdır. Bu rahatsızlıkta kişinin uzun süre antibiyotik tedavisi görmesi doğru bir çözüm yolu değildir. Çünkü bu tedavi yöntemi ancak bir süre etkili olur. Kronik bademcik iltihabı ameliyatında hasta bir gün önce hastaneye yatırılır ve operasyon gerçekleştikten sonraki gün evine taburcu edilir. Ameliyattan sonra hastalara ilk günlerde sıvı gıdalarla beslenmeleri önerilir.

Kronik Bademcik İltihabı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bademcik Düşmesi Tedavi Süreci

Bademcik Düşmesi Tedavi Süreci

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Güncel

Bademcik İltihabı Temizleme Yöntemleri

Bademcik İltihabı Temizleme Yöntemleri

Güncel

Bademcik Ameliyatı Sonrası Kilo Alımı

Bademcik Ameliyatı Sonrası Kilo Alımı