İltihaplı Bademcik Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

İltihaplı Bademcik Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

İltihaplı Bademcik Ameliyatı; bu yazımızda sizlere iltihaplı bademcik ve bu hastalığın tedavisinde uygulanan iltihaplı bademcik ameliyatı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Bademcik vücudumuzu hastalıklara karşı koruyan bir organımızdır. Kişiyi mikroplara ve bakterilere karşı koruma işlevi vardır. Ancak bademcik şişme ya da iltihaplanma gibi çeşitli rahatsızlıklara neden olabilir. Bunun sonucunda kişi ateş, yutkunamama, boğazda ağrı gibi çeşitli sorunlar ile karşılaşırlar.

İltihaplı bademcik ameliyatı aslında son çare olarak görülen bir tedavi yöntemidir. Çünkü iltihaplı bademcik ameliyatında iltihaplı olan bademciklerimiz alınır. Yaygın görüş bademciklerin alınmasının hastalıklara karşı korunma sistemimizi zayıflatacağı yönündedir. Ancak vücudumuz bademcikler alınsa bile mikrop ya da bakteriler ile savaşabilecek güçtedir. Bademciğin alınması kişinin savunma sistemini fazla etkilemez. Bu yüzden iltihaplı bademcik ameliyatı ile bademciğin alınması artık uygulanan rutin bir yöntem halini almıştır.

Hangi Durumlarda İltihaplı Bademcik Ameliyatına Gerek Vardır?

İltihaplı bademcik ameliyatı yöntemi uygulanmadan önce kesinlikle hastaya ilaç tedavisi yöntemi ile müdahale edilmelidir. Ameliyat ilaçtan tedavisi etkili olmadığı vakit uygulanmalıdır.

Kişi yılda en az 3 ya da daha fazla bademcik iltihaplanması yaşıyorsa iltihaplı bademcik ameliyatı yöntemi uygulanabilir. Aynı şekilde bademcik artık solunum yapmayı ve yutkunmayı çok fazla zorlayacak kadar büyümüşse bu yöntem uygulanabilir.

İltihaplı bademcik ameliyatı uygulanmasını gerektirecek bir başka durum ise bademciklerden sadece birinin iltihaplanması ya da aşırı şişmesidir. Bu durum kötü huylu bir hastalığın semptonu olabilir ya da kötü huylu bir ur olabilir.

İltihaplı bademcik ameliyatının uygulanabileceği başka bir neden ise kişinin sık sık kronik öksürüğe ve sinüzit ataklarına neden olacak kadar bademciğinin iltihaplanmasıdır. Bademciğin alınmasının bir başka nedeni ise bademciklerde yemek artıkları kalması ve bunların kötü bir ağız kokusuna sebep olmasıdır.

Bu yazımızda sizlere iltihaplı bademcik ameliyatı hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Ameliyatın hangi durumlarda gerekli olabileceğinden bahsettik. Bu ameliyatın çok basit ve rutin bir işlem olduğunu bu ameliyattan korkulmaması gerektiğini özellikle belirtelim. Ayrıca bu ameliyat her mevsim yapılabilir. Ancak çok sıcak yaz günlerinde bu operasyonu geçirmemeniz gerektiğini söyleyebiliriz. Sağlıklı günler.

İltihaplı Bademcik Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bademcik Bulaşıcımıdır?

Bademcik Bulaşıcımıdır?

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bademcik İltihabı Kaç Günde Geçer?

Bademcik İltihabı Kaç Günde Geçer?

Bademcik Ameliyatı Sonrası Yemek

Bademcik Ameliyatı Sonrası Yemek

Hamilelikte Bademcik Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Bademcik Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bademcik Aldırmak Faydaları Nelerdir?

Bademcik Aldırmak Faydaları Nelerdir?

Bademcik Kaç Günde Geçer?

Bademcik Kaç Günde Geçer?