Sağ bademcik şişmesi, genellikle enfeksiyonlar, soğuk algınlığı veya viral hastalıklar nedeniyle ortaya çıkan bir durumdur. Bademcikler, burun ve ağız yoluyla vücuda giren mikroplarla savaşan önemli lenfoid dokulardır. Sağ ve sol bademcikler boğazımızın her iki yanında yer alır ve enfeksiyon kapmaları durumunda şişebilirler. Sağ bademcik şişmesi, özellikle yutkunma sırasında ağrıya ve rahatsızlığa neden olabilir. Tek taraflı şişmelerde, sağ bademcik daha belirgin bir şekilde etkilenebilir. Sağ bademcik şişmesi, vücudun bağışıklık sistemini zayıflatan bir etkendir ve kişinin günlük yaşamını olumsuz yönde etkileyebilir. Yemek yerken yaşanan ağrı ve yutkunma güçlüğü, kişinin yeterli beslenememesine ve dolayısıyla bağışıklık sisteminin daha da zayıflamasına yol açabilir. Tedavi edilmeyen sağ bademcik şişmesi, yanma hissi, kızarıklık ve ateş gibi belirtilere neden olabilir. Ayrıca, nefes almakta zorluk çeken kişi normal hayatına devam etmekte güçlük çekebilir. Sağ Bademcik Şişmesi Sebepleri Sağ bademcik şişmesinin başlıca sebepleri şunlardır:
Sağ Bademcik Şişmesi Tedavisi Sağ bademcik şişmesi tedavisi için bir kulak, burun, boğaz uzmanına başvurmak gereklidir. Doktorun reçetelediği ilaçlar genellikle ağrı kesici, antibiyotik ve sprey gargara formunda olabilir. Ciddi durumlar dışında, bademcik ameliyatı genellikle tavsiye edilmez. Ayrıca, beslenme düzenine dikkat edilerek bağışıklık sistemi desteklenmelidir. Sağ bademcik şişmesi problemi yaşayan kişiler, yumuşak dokulu gıdaları buharda pişirme teknikleri kullanarak hazırlayabilirler. Sıvı olarak tüketmek de mümkündür. Taze sebze çorbaları ılık olarak tüketilebilir veya katı meyve sıkacağıyla C vitamini yüksek meyve ve sebze suları hazırlanarak içilebilir. Böylelikle hastalık sürecini kısaltmak ve yeniden yakalanma riskini azaltmak mümkün olabilir. Sık sık bademcik enfeksiyonu yaşayan kişilerde, son çare olarak bademciklerin ameliyatla alınması düşünülebilir. Ancak ameliyat kararı, doktor tarafından yapılacak detaylı bir değerlendirme sonucu verilmelidir. Unutmayın ki, hastalığı önlemek, tedavi etmekten daha kolaydır. Sağlıklı günler dileriz. |