Büyük Bademcik Tedavisi
15 Mayıs 2024

Büyük Bademcik Tedavisi

Büyük bademcik, Bademcikler boğazın arka kısmında her iki yan tarafında bulunan ve bağışıklık sisteminin bir parçası olan birer lenf bezidir. Ağız açıkken kolayca görülebilir. Bademcikler vücudun savunma makanizmalarından biri olmaktadır. Bademcikler vücuda giren virüs ve bakterilere karşı mücadele ederler. Yaşamın ilk on yılında aktif olarak vücudu mikroplardan korur. Daha sonra ise fonksiyonları ve görevleri azalır. Bağışıklık sisteminin işlevlerine rağmen bazı zamanlar önemli enfeksiyonların ve sağlık sorunlarının kaynağı da olabilmektedir. Böyle durumlarda ameliyatla alınmaları gerekebilir. Bademcik ameliyatları çocukluk döneminde en sık uygulanan ameliyatlardır.

Büyük bademcik yarattığı problemler
 • Bademciklerin üzerinde biriken yiyecek ve doku artıklarının sebep olduğu ağız kokusu ve hijyen bozukluğu.
 • Yutkunma, beslenme ve konuşma bozukluğuna neden olur.
 • Burun tıkanıklığına sebep olur. Bundan dolayı ağız açık ve horlama oluşur.
 • Bademcikleri büyük olan çocuklarda uyku problemleri nedeniyle büyüme ve gelişiminde yavaşlama olur.
 • Solunum yolu problemleri oluşur.
Bademciklerin büyük olması nedeniyle, yutma, konuşma ve beslenme gibi sorunlar yaratmaktadır. Büyük bademcikler yaşam kalitesini büyük oranda bozmaktadır. Bademciklerin üzerinde biriken yiyecek ve doku artıkları ağız kokusuna ve hijyen bozukluğuna sebep olmaktadır. Bu durumlarda bademciklerinin tamamının alındığı gibi, kısmen bademcik küçültme ameliyatları da yapılmaktadır. Ancak her bademcik rahatsızlığında ameliyat yapılmamalıdır. Çünkü bademciklerin görevi çocukluk döneminde çok önemlidir ve korunması gereklidir. Bademciklerin antijen denilen yapıları vücuda tanıtması gereklidir. Çocuk büyüdükçe bu olay daha da artar. Bademcikler vücudun muhafızları olduğu için vücudu mikrop ve virüslere karşı tanıtım ve tepkiyi başlatma görevi bulunmaktadır. Bundan dolayı da 4-5 yaşından önce bademciklerin alınmaması gerekmektedir. Ancak istisnai durumlarda büyük bademcik ameliyatının gerekli olduğu durumlarda yaş alta çekilebilir.

Büyük bademcik tedavisi nasıl yapılır?

Büyük bademciklerin akut iltihaplanmasında tedavisinde genellikle en sık antibiyotikler kullanılır. Bunun yanı sıra ağrı kesiciler, gargaralar, burun damlaları, dekonjestan ilaçlar, intranazal ilaçlar, alerjik durum söz konusuysa antihistaminikler kullanılmaktadır. Ciddi problemlere ve sık sık enfeksiyon gerçekleşmiyorsa büyük bademcik ilaçlarla tedavi edilmektedir. Ancak ilaçla tedavi edilmesi mümkün olmayan durumlarda ameliyatla büyük bademcik alınması doktor tarafından önerilir.

Büyük Bademcik Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bademcik Ameliyatından Sonra

Bademcik Ameliyatından Sonra

Bademcik Beyazlaması Nedenleri?

Bademcik Beyazlaması Nedenleri?

Haber Bülteni

Güncel

Bademcik Taşı Kokusu Nasıl Oluşur?

Bademcik Taşı Kokusu Nasıl Oluşur?

Bademcik Patlaması Sebepleri

Bademcik Patlaması Sebepleri

Bademcik Ameliyatından Sonra Beslenme

Bademcik Ameliyatından Sonra Beslenme

Bademcik ve Geniz Eti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bademcik ve Geniz Eti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

3 Yaş Bademcik Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

3 Yaş Bademcik Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bademcik Şişmesi Nasıl Geçer?

Bademcik Şişmesi Nasıl Geçer?

Bademcik Ameliyatı Sonrası Öksürük

Bademcik Ameliyatı Sonrası Öksürük

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6