Bademcik Şişmesi İlaç Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Bademcik Şişmesi İlaç Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bademcik şişmesi ilaç; ile tedavi edilebileceği gibi bir kısım doğal tedavi yöntemleri ile de tedavi edilebilir. Bademcik şişmesi hemen hemen her mevsimde ve her yaş grubunda sıklıkla karşılaşılan bir sağlık sorunudur. Bu hastalık özellikle yaz ve kış mevsimlerinde daha fazla nüks eder. Kışın soğuyan havalar yazın ise terliyken içilen buzlu içeceklerin bunda çok büyük etkisi bulunmaktadır. Bademcik şişmesi yaşayan insanların en çok mustarip oldukları şey boğazda hissedilen ağrı ve yutkunma güçlüğüdür. Bademcik şişmesinin şiddeti arttıkça hastanın hissettiği acı ve hastalığın iyileşme süreci de değişir. Hastaya ne kadar erken tanı konulursa hasta o kadar kısa süre içerisinde iyileşir. Bademcik şişmesinin tedavisi için yapılması gereken en önemli şey hiç şüphesiz doktora gitmektir. Sıradan bir sağlık kuruşu içerinde bulunan kulak burun boğaz ünitesi bademcik şişmesi hastalığının teşhisini koyabilir. Hastalığın teşhisi için gerekli görülmesi halinde hastadan başka tetkikler de istenilebilir. Doktorun önereceği ilaç hastalığın şiddetine göre değişir.

Bademcik şişmesi ilaç tedavisinde dikkat edilmesi gereken hususlar

Bademcik şişmesinde uygulanması gereken temel tedavi yönteminin başında ilaç tedavisi gelmektedir. Bademcik şişmesi teşhisi konulan hastanın hastalığının şiddeti, yaşı, bazı sağlık ve özel durumları dikkate alınarak ilaç tedavisine başlanılır. Hastalığın şiddeti arttıkça kullanılacak ilaçlarında dozu ve çeşitliliği artış gösterir. Bademcik şişmesinde kullanılacak ilaç gruplarından bir kısmı aşağıda sıralanmaktadır.
  • Bademcik şişmesi için antibiyotik: Bademcik şişmesi halinde uygulanacak ilaç tedavisi içerisinde antibiyotiklerin yeri çok fazladır. Antibiyotikler genellikle aynı içeriklere sahip ilaçlardır. Fakat özellikle çocuklar için bademcik şişmesinde tavsiye edilecek antibiyotik ilaçlar genellikle şurup ya da enjeksiyon şeklinde olmaktadır. Bu tarz antibiyotikler daha çok toz olarak satılır ve evde reçetede belirtildiği şekilde de sulandırılır. Yetişkin bireyler için ise daha çok hap ve enjeksiyon uygulamaları yapılır. Bu ilaçların bir kısmı hastanın bünyesinde alerjik reaksiyon veya mide ağrısı gibi şikâyetlere neden olabilirler. Fakat hastalığın tedavisinin önemi ile yan etkilerin dereceleri karşılaştırılarak doktor tarafından bir karar verilir. Önerilen antibiyotik ilaçların bademcik şişmesinin derecesi ve hastanın diğer durumlarına göre dozu ayarlanır. İlacın bitmesini takiben mutlaka tamamen iyileşmenin gerçekleşip gerçekleşmediğini kontrol için tekrar muayene olmakta fayda bulunmaktadır. Ayrıca gebe ve gebelik şüphesi olanlar için antibiyotik ilaç kullanımına dikkat edilmesi gerekir.
  • Ağrı kesici ve pastil: Bademcik şişmesi ilaçla tedavisinde antibiyotikte önemli bir yer tutar. Bademcik şişmesinin ağrıları ile mücadele için basit nitelikli ağrı kesici şurup ve ilaçlar kullanılabilir. Yine pastilde boğazı yumuşatarak rahatlatan etkili bir ilaçtır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İnmeyen Bademcik Belirtileri ve Tedavisi

İnmeyen Bademcik Belirtileri ve Tedavisi

Bademcik İltihabı Ateş Tedavisi

Bademcik İltihabı Ateş Tedavisi

İltihaplı Bademcik Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

İltihaplı Bademcik Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bademcik Ameliyatı Kanama Riskleri ve Sonrası

Bademcik Ameliyatı Kanama Riskleri ve Sonrası

Bademcik Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bademcik Ameliyatı Riskleri ve Sonrası