Bademcik sorunları genellikle çocukluk döneminde sık görülmesine rağmen, yetişkinlikte de yaygın olarak karşılaşılmaktadır. Bademcik ameliyatı, dünya genelinde en sık yapılan cerrahi işlemler arasında yer almaktadır. Bademcikler, vücudumuzun bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır ve ağız yoluyla vücuda giren bakteri ve virüslerin ilk savunma hattını oluşturur. Boğazımıza giren mikroplar ilk olarak bademciklerde karşılanır, dolayısıyla bademcikler vücudun ilk savunma mekanizmasıdır. Bademcik ameliyatına karar vermek için, kişinin yılda birkaç kez bademcik enfeksiyonu geçirmesi gereklidir. Boğaz ağrısı ve ateşi olan her kişide bademcik enfeksiyonu olduğu düşünülmemelidir; çünkü farenjit olarak bilinen boğaz enfeksiyonu da benzer belirtilerle ortaya çıkabilir. Eğer tekrarlayan bademcik enfeksiyonları, tedavi edilmesine rağmen yılda üç-dört defadan fazla tekrarlıyorsa, ameliyat gereklidir. Ameliyatın çocukluk döneminde yapılması daha uygundur çünkü yaş ilerledikçe, başta ağrı olmak üzere ameliyat sonrası gelişebilecek sorunlar artmakta ve iyileşme sürecinde gecikmeler yaşanabilmektedir. Bademcik Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Geçer? Ameliyat sonrasında hasta genellikle aynı gün veya bir gece sonra hastaneden taburcu edilmektedir. Hastaneden taburcu olduktan sonra iyileşme sürecinin hızlanması için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır:
Genel olarak bademcik ameliyatı sonrasında bol soğuk su içilmesi, mümkün olduğunca yumuşak gıdalar tüketilmesi ve boğazı tahriş etmeyecek besinlerin yenmesi önerilir. Ameliyatın gerçekleşmesinin ardından, anestezinin etkisi tamamen geçene dek yaklaşık 4 saat boyunca hiçbir şey yenmemeli ve içilmemelidir. Ne zaman yeme-içmenin başlanacağına doktor karar verir ve bu durum hemşire tarafından bilgi verilecektir. Genel olarak, bademcik ameliyatı sonrası bol soğuk su içilmeli, yumuşak gıdalar tüketilmeli ve boğazı tahriş etmeyecek besinler yenmelidir. |