Bademcik Neden İltihaplanır?
15 Mayıs 2024

Bademcik Neden İltihaplanır?


Bademcik Neden İltihaplanır, Bazı yetişkinlerde, özellikle çocuklarda sıklıkla bademcik iltihabpı rahatsızlığı olabilir. Tıp dilinde lenfoid halkalarının önemli bir parçası olan valde halkasının görevi; vücudun dış etkenlere karşı oluşan hastalıklardan korunmasını sağlamak ve savunma mekanizmasını oluşturmaktır. Vücudun savunma mekanizmasında sorun olduğu hallerde enfeksiyon kapma riski yüksektir. Enfeksiyon kapılması durumunda, boğaz ağrısı ve burun akıntısının yanında, bademciklerin iltihaplandığı ve beraberinde ağrıya, yüksek ateşe sebebiyet verdiği, hatta 1-2 gün sonrasında beta steptekokların belirmesi ve oturması durumunda vücudun halsizliğe iten bir hastalık türü olarak görülmüştür.

Bademcik Neden İltihaplanırBademcik iltihabı genetik olarak anne ve babadan gelebilir. Özellikle çocuklarda rastlandığını daha önce de belirtmiştik. Çocukların sıklıkla terlemesi, terli giyisilerin üzerinde kuruması, saçların ıslak olması, ayakların ıslanması, kendilerini korumamaları, bu hastalığın oluşmasında önemli faktörlerdir. Ayrıca kreşe giden çocuklarda daha sık rastlanabiliyor. Değişik kesimlerden gelen çocukların farklı mikroorganizmaları beraberinde getirmeleri ve birbirlerine satmaları sonucunda oluşabilir. Ancak, kendilerini hasta edecek mikroorganizmaları tanımaları bir süre sonra bu organizmaların, artık o kişiyi hasta edememesi durumuna gelmesini sağlıyor. Mikroorganizmalardan korunmak için kapalı yerlerden uzak durmak da doğru bir hareket olmayabilir. Dış etkenler de hastalığın gelişmesinde rol oynayabilir. Çocuklarda başta olmak üzere 3 yaşında olan bebeklerde direnç yapılanır ve yayılır. Hastalık ve reaksiyonda da artarak sürebilir. Bu nedenle boğaz enfeksiyonları, beraberinde bademcik iltihaplanmalarında azalma göstermektedir.

Tedavisi: Bademciklerin yıl içerisinde 5-7 kez çok sık iltihaplanması ve yüksek ateş sorunlarından sıklıkla antibiyotik türü ilaçlar alınması, bademcik ameliyatı ve geniz eti ameliyatı doktorlar tarafından uygun görülebilir.

Bademcik Neden İltihaplanır Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Bademcik Ameliyatından Sonra Ne Yenir?

Bademcik Ameliyatından Sonra Ne Yenir?

Güncel

Lazerle Bademcik Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Lazerle Bademcik Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Bademcik İltihabına Bitkisel Çözüm

Bademcik İltihabına Bitkisel Çözüm