Bademcik İltihabına Bitkisel Çözüm
15 Mayıs 2024

Bademcik İltihabına Bitkisel Çözüm

Bademcik iltihabına bitkisel çözüm, önerileri enfeksiyon nedeniyle şişmiş, büyüyen bademciklerin hem ağrı sorununa hem de enfeksiyon nedeniyle oluşan şişliğin inmesine yardımcı olabilir. Bademcikler çocukluk döneminde daha aktif şekilde işlev görür. Bu nedenle çocuklarda sıkça bademcik iltihabı meydana gelebilir. İlerleyen yaşlarda bademciklerin işlevi hem azalmakta hem de küçülmeye başlamaktadır. Ancak yine de bu yaşlarda da bademcik iltihabı meydana gelebilir. Bademcik iltihabında tedavi genellikle antibiyotik ilaçlarla yapılmaktadır. Uygulanan bu tedavinin bitkisel önerilerle desteklenmesi bademcik iltihabının daha kolay iyileşmesine yardımcı olabilir. Sizlere yardımcı olabilecek bitkisel çözüm önerilerinden örnekler hazırladık. Umarız faydalı bir çözüm olur.

Bademcik iltihabına bitkisel çözüm önerileri

Zencefil ve bal: Bademcikleri etkileyen mikropların ölmesine, iltihabın tedavi edilmesinde ve boğazın yumuşatılmasında balın etkisini hepimiz biliriz. Zencefil ise genel sağlığımız için çok faydalı bir bitkidir. Bademcik iltihabının iyileşmesinde, ağrının azaltılmasında etkilidir. İster toz zencefil, isterseniz rendelenmiş taze zencefili biraz balla karıştırarak, sabah akşam 1 tatlı kaşığı tüketebilirsiniz.

Sarımsak ve bal: Bademcik iltihabına bitkisel çözüm önerileri arasında mikrop kırıcı etkisiyle, antibiyotik kadar değerli olan sarımsaktan faydalanabilirsiniz. Dövülmüş sarımsağı balla karıştırarak, tüketmenizi öneririz. Kokusu ve lezzeti pek hoşunuza gitmese de bal ve sarımsak bademcik iltihabının iyileşmesini hızlandıracaktır. Bakterilerin kısa sürede ölmesine neden olan bu ikili tedavide size yardımcı olacaktır.

Limon suyu ve bal: Taze sıkılan limon suyunu, biraz bal ve az tuzla karıştırarak içebilirsiniz. Bu karışımla gargara yapabilirsiniz. Limon suyu ve tuzun bademciklere yerleşen bakterileri kısa sürede yok edeceğini belirtelim. Balın etkisiyle de boğazınızı iyice rahatlamış ve ağrının azalmış olduğunu hissedebilirsiniz. Ancak tuzun miktarını boğazınızı tahriş etmemesi için fazla tutmayın.

Fesleğen ve zencefil: Bademcik iltihabından yakınanlar biraz zencefille, kuru fesleğeni karıştırarak kullanabilir. Bu karışımı isterseniz sütle ya da balla birlikte tüketebilirsiniz. Antibiyotik etkisi yapan fesleğen ve iltihap giderici olan zencefilin etkisini kısa sürede görebilirsiniz.

Adaçayı: bu şifalı bitkiyle hem ılık olarak içebileceğiniz çay hazırlayabilirsiniz hem de bademciklerdeki enfeksiyonun etkisini gidermek için gargara şeklinde kullanabilirsiniz. Adaçayı bademcikleri etkileyen mikropları buradan uzaklaştırır ve enfeksiyonun daha kolay iyileşmesini sağlar. Adaçayı yapmak için kaynamış sıcak su kullanmalısınız. Demleme usulüyle hazırladığınız çayı, balla tatlandırarak ılık olarak içebilirsiniz.

Bademcik iltihabına bitkisel çözüm önerilerini uygulayanlar, öncelikle doktoruna danışmalıdır. Bademcik iltihabı için kullandıkları ilaçlarla bitkiler etkileşime girebilir. Bu nedenle her duyduğunuz bitkisel öneriyi bilinçsizce uygulamayın. Özellikler çocuklarda şifalı bitki kullanımına dikkat etmelisiniz. Aynı şekilde hamile kadınların, bebek emziren kadınlarında alternatif tedavi yollarını bir uzmana danışarak kullanması gerekir.

Bademcik İltihabına Bitkisel Çözüm Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Bademcik Ateş Yapar mı?

Bademcik Ateş Yapar mı?

Güncel

Bademcik Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bademcik Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi