Bademcik Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?
19 Haziran 2024

Bademcik Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

Bademcik enfeksiyonuna ne iyi gelir, bütün hastalıklarda yaşandığı gibi bademcik enfeksiyonunda da bazı belirtiler yaşanır. Enfeksiyon kendini birtakım belirtilerle gösterir. Bademcik enfeksiyonu nedeniyle boğazda şişlik, ağrı, yutkunmada zorlanma, ağız kokusu, baş, boyun ve kulak ağrısı gibi şikâyetler yaşanabilir. Bademcik enfeksiyonu, vücutta yayılım ve çoğalma eğilimi olan mikropların yol açtığı bir rahatsızlıktır. Çok ileri safhalara ulaşmadığı sürece bir hafta içinde hastalık yavaş yavaş iyileşir. Bademciklerde konumlanan ve çoğalan mikroplar vücut direncini düşürür. Bademcik enfeksiyonu bu nedenle halsizlik ve yorgunluğa da neden olur. Bademcik enfeksiyonu tedavisi için öncelikli olarak enfeksiyona neyin sebep olduğunu bilmek gerekir. Enfeksiyon hangi mikroptan kaynaklanıyorsa tedavide mikroba karşı etkili ilaç tedavisine başlanmalıdır. Bazı hastalarda, enfeksiyon kronik şekilde sık sık tekrarlıyorsa ve bademcik boyutu büyükse ameliyatla bademciklerin çıkarılması gerekebilir. Ameliyat yapabilmek için enfeksiyon bademcik yapısında bazı bozukluklara neden olmalıdır. Sık tekrarlamayan bademcik enfeksiyonunda genellikle ilaç tedavisiyle başarı sağlanabilmektedir. Hastalığın seyrini durdurmak ve iyileşme süresini kısaltmak amacıyla ilaç tedavisinin yanı sıra evde bazı uygulamalardan faydalanmak mümkündür.

Zerdeçal: Antiseptik ve iltihap önleyici özelliği bulunan bitki, bademcik enfeksiyonuna karşı oldukça faydalıdır. 1 su bardağı ılık suya 1 çay kaşığı zerdeçal tozu eklenip karıştırılır. Hazırlanan karışım gün içinde birkaç defa gargara suyu olarak kullanılır. Bunun yanı sıra zerdeçal çay şeklinde hazırlanarak ılıdıktan sonra yudum yudum içildiğinde de bademcik enfeksiyonuna karşı iyi gelir.

Adaçayı: Bademciklerde meydana gelmiş ve enfeksiyona yol açmış bakterilerin çoğalmasını engellemek için kullanılabilir. Adaçayının ağrı kesici ve tahriş önleyici özelliği de vardır. Çay hazırlanıp gün içinde 2 fincan içilebilir. Beraberinde hazırlanan çay ılıdıktan sonra gargara yapılarak boğaz rahatlatılabilir.

Tarçın Çayı: Bademciklerde oluşan bakteri ve virüslerin artmasını ve yayılmasını engelleyen tarçın çayı, ağrı ve şişliğe karşı da iyi gelir. Çaya bal ve limon eklenerek etkisi ve tadı artırılabilir.

Sarımsak: Bademcik ağrısına ne iyi gelir denildiği zaman sarımsak alternatif olarak değerlendirilebilir. Bademcik enfeksiyonu ve bademciklerin şişmesine karşı doğal antibiyotik etkisi yaratarak rahatlamayı sağlar. 1 diş sarımsak ikiye bölünerek şeker gibi suyu emilir ya da sarımsak çay gibi demlenebilir. Sarımsağın suyunu emmek herkese kolay gelmeyebilir. Bunun için çay şeklinde tüketmek daha kolay olur. 4 diş sarımsak soyulup 1 su bardağı suyun içinde kaynatılır. Yaklaşık 10 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür ve karabiber ilavesi yapılarak yudum yudum içilmelidir. Ağız kokusunu önlemek için karanfil ya da maydanoz çayın arkasından çiğnenebilir.

Kuru Soğan ve Zeytinyağı: Kuru soğanın kabukları soyulduktan sonra rendeden geçirilir. Zeytinyağı bir tavaya yeteri kadar alınarak kuru soğanlar yağın içinde kavrulur. Kavrulan soğan temiz bir tülbentte ılıdıktan sonra yayılır ve tülbent boğaza sarılır.

Bademcik Enfeksiyonu İçin Kür

1 tane siyah turpun üst kısmı bıçakla alınarak içi dolma oyar gibi oyulur. Oyulan turp parçaları tekrar turpun içine atılıp, turp bir kase içine oturtulur. İçine 1 yemek kaşığı süzme bal eklenip bu şekilde akşamdan sabaha kadar bekletilir. Turpun kesilen kısmı kapak gibi turpa kapatılır. Sabah kaseye sızan sıvı boğaz enfeksiyonu karşı içilir. Turp kürü öksürük için de oldukça faydalı bir kürdür.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek

Bademcik enfeksiyonu ile mücadelede bağışıklık sistemini güçlendirmek oldukça önemlidir. Yeterli ve dengeli beslenme, bol su tüketimi ve düzenli uyku, vücudun enfeksiyonlarla savaşma yeteneğini artırır. C vitamini açısından zengin besinler tüketmek, probiyotik takviyeleri almak ve stresten uzak durmak bağışıklık sistemini destekler.

Dinlenme ve İstirahat

Bademcik enfeksiyonu sırasında yeterli dinlenme ve istirahat, vücudun iyileşme sürecini hızlandırır. Fiziksel aktiviteleri azaltmak, bol bol uyumak ve stresten uzak durmak, vücudun enfeksiyonla daha etkili bir şekilde mücadele etmesine yardımcı olur.

Bademcik Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Bademcik Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Bademcik Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bademcik Ameliyatı Sonrası Ateş

Bademcik Ameliyatı Sonrası Ateş

Güncel

Bademcik Apsesi Belirtileri ve Tedavisi

Bademcik Apsesi Belirtileri ve Tedavisi