Bademcik Kanaması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Bademcik Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Bademcik kanaması, bademcik ameliyatında veya sonrası oluşan bir sorundur. Bademcik ameliyatı sırasında alınan bademciklerin yerinde oluşan boşluk kanama oluşmasına sebep olmaktadır. Bademcik ameliyatı olduktan sonra bir hafta risklidir ve bu 1 hafta içerisinde kanama görülebilmektedir. Kanama görülmemesi için ilk bir hafta doktorun söylediği yiyecek ve içeceklerin yenmesi gerekmektedir. Katı yiyeceklerden, sıcak içeceklerden, boğazı tahriş edecek her türlü yiyeceklerden uzak durmak gerekmektedir. Kırmızı taze kan veya kanlı kusmalar görüldüğü zaman vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Ameliyat sonrası kanama görülürse hemen doktora gidilmesi gerekir.

Bademcik kanamalarını engellemek için ameliyat sonrası ağrı kesici verilmektedir. Ameliyattan sonra özellikle ilk 5 saat çok önemlidir ve bu süre zarfında hasta kendisini fazla zorlamamalı ve kanamayı tetikleyecek hareketlerden ve yiyeceklerden uzak durması gerekir. Bademcik ameliyatı çok kolay ve yarım saat süren bir ameliyattır fakat kanamalara karşın hasta 24 saat gözetim altında tutulmaktadır. Bademcik her insanda bulunmaktadır. İnsanların hastalıklara karşı savunmasına ve kuvvetli olmasını sağlamaktadır. Bazen vücuda giren virüslere karşı savunmasız kalır ve bademcik de şişme görülmektedir. Antibiyotik kullanılır fakat geçmiyorsa doktor ameliyatı önermektedir. Ameliyat genel anestezi yapılarak yarım saat kadar sürmektedir fakat operasyondan sonra kanama oluşmaması için hastanın dikkat etmesi gerekmektedir.

Bademcik kanaması oluşmaması için yapılacaklar şunlardır
  • Hastanın özellikle ilk 5 saat dikkat etmesi kendini yormaması ve zorlamaması gerekmektedir.
  • Bol su tüketmelidir.
  • Sıcak içeceklerden uzak durmalı.
  • Katı yiyeceklerden ve boğazı tahriş edecek sert ekmek ve benzeri yiyeceklerden uzak durmsı gerekmektedir.
  • Çikolata ve benzeri yiyeceklerden uzak durması gerekir.
  • Alkol ve tütün gibi zararlı şeylerden uzak durmak gerekir.
Ameliyat sonrası kanama riski %1-2 gibi düşüktür. Fakat kanama tehlikeli olabilmektedir bu sebeple hemen doktorunuza gitmeniz gerekmektedir. Ameliyattan sonra sakız çiğnenmesi tükürük ile boğaz yollarının yıkanmasını sağlamaktadır ve iyileşmesini hızlandırmaktadır. Ameliyattan sonra dondurma yenmesi ağrınızı azaltacaktır. Kanama olmaması için egzersiz fazla yapılmamalı katı yiyecekler kesinlikle tüketilmemelidir. Doktorunuz söylediklerine uymanız gerekmektedir. Ameliyat sonrası kanamaların geçmediği durumlarda tekrardan bir ameliyat olma riski bulunmaktadır.

Bademcik Kanaması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bademcik Bulaşıcımıdır?

Bademcik Bulaşıcımıdır?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bademcik İltihabı Tedavisi Nelerdir?

Bademcik İltihabı Tedavisi Nelerdir?

Bademcik İltihabı Şifalı Bitkiler Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bademcik İltihabı Şifalı Bitkiler Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bademcik Ameliyatı Kanama Riskleri ve Sonrası

Bademcik Ameliyatı Kanama Riskleri ve Sonrası

Bademcik Beyazlaması Nedenleri?

Bademcik Beyazlaması Nedenleri?

Bademcik Taşı Temizleme Yöntemleri

Bademcik Taşı Temizleme Yöntemleri