Çoçuklarda Bademcik İltihabı Bitkisel Tedavisi
15 Mayıs 2024

Çoçuklarda Bademcik İltihabı Bitkisel Tedavisi

Çocuklarda bademcik iltihabı bitkisel tedavisi; için yapılabilecek pek çok yöntem bulunmaktadır. Dünyada meydana gelen tıbbi gelişmelere paralel olarak her geçen gün Ülkemizde de tıp bilimi ivme kazanmaktadır. Tıp bilimin ilerlemesinin yanı sıra tıbbi yöntemlere ilave olarak eskilerin koca karı ilaçları dediği bitkisel ilaçlara olan ilgide artmaktadır. Bademcik iltihabı genellikle antibiyotik olarak bilinen ve birçok çeşidi bulunan ilaçlar ile tedavi edilen bir hastalıktır. Bu hastalıkların tedavi için antibiyotiğin öneminin büyük olmasının en bilinen sebebi hastalığın enfeksiyon temelli olmasıdır. Çocuğunuzun ıhlamur ile bile arası yoksa hastalık ile mücadele için bitkisel çözümleri uygularken sakin ve sabırlı olmanız gerekmektedir. Bu arada hangi bitkisel tedavi yöntemini kullanırsanız kullanın çocukları doktora götürerek önerilen ilaçları içirmeyi sakın ihmal etmeyin. Doğal yollarla tedavide de aşırıya kaçmamaya özen gösterin.

Çocuklarda bademcik iltihaplanmasının bitkisel yöntemler ile tedavisi nasıl yapılır?

Çocuklarda hastalıkların tedavisi kadar hastalığın oluşumunun önlenmesi de büyük önem arz eden bir konudur. Bu yüzden ne kadar doğal yollardan beslenir ve bazı otlarla vücut koruma altına alınırsa çocukların daha az hastalanacağı akıldan çıkartılmamalıdır. Aşağıda bademcik iltihabının tedavi amacıyla uygulanacak doğal tedavi yöntemlerinden bazılarına yer verilmektedir.
  • Gargara: Gargara çocukların bademcik iltihaplanmasından iltihabın bir an evvel kurutularak daha hızlı iyileşmesine katkı sağlar. Bunun için yapılması gereken tek şey yarım çay bardağı ılık suyun içerisine bir çay kaşığı tuz atarak çocuğunuz günde 2 kez bu su ile gargara yapmasını sağlamaktır. Eğer çocuğunuzun yaşı küçükse bu işlemi uygulamak çok kolay olmayacağından başka yöntemlere başvurun. Yine aynı işlem için tuz yerine elma sirkesi de kullanabilirsiniz Elma sirkesi iyi bir dezenfekte aracıdır. Ayrıca yaşı büyük çocuklar için soğan suyu ile gargara yapılması da önerilir. Yine 1 yemek kaşığı çemen tohumu 250 gr. Su ile kaynatılarak da gargara da kullanılabilir.
  • Bitkilerden hazırlanan çayların içilmesi: bu konuda size en fazla yardımcı olacak bitkinin ada çayı olduğunu asla unutmayın Ada çayının içerisinde bulunan maddeler bademcik enfeksiyonlarının kurumasını hızlandırır. Ada çayının günde 2-3 kez içilmesi tavsiye edilir. Eğer çocuğunuz bu çayı içmekte zorlanır ise içerisine ılık haldeyken mutlaka bal katarak tatlandırın. Yine taze ya da kuru zencefili ıhlamur ile demleyin ve elde edilen çayı çocuğunuza gün iki kez içirin.
  • Siyah turp: Siyah turp çocuklarda bademcik iltihabı bitkisel tedavisinde oldukça etkilidir. Siyah turp rendesini bir bezin üzerine yayın ve çocuğun boğazına sarın. Yakmaya başladıktan 2 dakika sonra ise çıkartın.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Bademcik İltihabı Öksürük Yapar mı?

Bademcik İltihabı Öksürük Yapar mı?

Güncel

Bademcik Geniz Eti Ameliyatı ve Sonrası

Bademcik Geniz Eti Ameliyatı ve Sonrası