Bademcik ameliyatı sonrasında bazı hastaların seslerinde değişiklikler gözlemlenmiştir. Bunun nedeni, ameliyat sonrası bademcik bölgesinin hava yolu ile tahriş olmasıdır. Bu dönemde hastanın dikkatli olması oldukça önemlidir. Mümkün olduğunca konuşmaktan kaçınılmalı ve bademciğin hava ile temasını engellemelidir. Beslenme ve Bakım Ameliyat sonrası dönemde sıvı ağırlıklı beslenme önerilir. Bu dönemde kuru ve tahriş edici gıdalardan kesinlikle uzak durulmalıdır. Ayrıca, soğuk algınlığı ve boğaz enfeksiyonları gibi durumlar ses kısıklığına veya boğazda ciddi hasarlara yol açabileceğinden, bu sürece dikkat edilmelidir. Aksi takdirde kalıcı hasarlar oluşabilir. Ses kısıklığı birkaç haftadan uzun sürerse, ameliyatı gerçekleştiren doktorunuza danışmanız önemlidir. Ameliyat Sonrası Ödem ve Ses Değişiklikleri Hava yolları ve solunum yollarında bademcik ameliyatı sonrası ses kısıklığı ve ödem oluşumu gözlemlenebilir. Özellikle bademcikleri büyük olan hastalarda bu durum daha belirgindir. Küçük dilde ödem ve yumuşak damakta ağrı bu duruma eşlik edebilir. Bu durum, hastaların konuşmalarında zorluk yaşamalarına ve ses kısıklığına neden olabilir, ancak bu geçici bir durumdur. Zamanla ödemin azalması ile bu problemler kendiliğinden ortadan kalkar. Çocuklarda Bademcik Ameliyatı Sonrası Ses Değişiklikleri Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatı sonrası damak arkasındaki mesafede artış olur. Bu nedenle çocuk konuşurken solunum yolunda hava artışı yaşanır. Aynı zamanda burundan alınan hava, ses kısıklığı ve ses değişikliğine neden olabilir. Ancak bu sıkıntılar birkaç hafta içinde kendiliğinden ortadan kalkar. Bu nedenle, ameliyat sonrası yaşanan ses tonu değişikliği hastayı ve ailesini korkutmamalıdır. Öneriler ve Dikkat Edilmesi Gerekenler
Ameliyat sonrası dönemde hastaların dikkatli ve özenli olması, iyileşme sürecini hızlandıracak ve olası komplikasyonları en aza indirecektir. |
Harun Boran
25 Temmuz 2024 PerşembeAmeliyattan sonra ses kısıklığı yaşamak normal mi? Ne kadar süre devam eder?
Cevap yazAdmin
25 Temmuz 2024 PerşembeHarun Boran, ameliyat sonrası ses kısıklığı yaşamanız nörmal olabilir, özellikle anestezi tüpü kullanıldıysa. Bu tüp ses tellerinizi tahriş edebilir ve bu da geçici ses kısıklığına neden olabilir. Genellikle bu durum birkaç gün ile birkaç hafta arasında düzelir. Ancak 2-3 haftadan uzun sürerse veya durumunuzda bir kötüleşme fark ederseniz, bir KBB doktoruna başvurmanız iyi olur. Sağlıklı günler dilerim.