Çocuklarda Bademcik Ameliyatı Sonrası
15 Mayıs 2024

Çocuklarda Bademcik Ameliyatı Sonrası

Çocuklarda bademcik ameliyatı sonrası, dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Çünkü ameliyat sonrasında çocuğun alınan bademciklerinin hemen bulunduğu bölge son derece hassas ve olası bir küçük tahrişte bile iltihaplanacak derecededir. Çocuklarda bademcik ameliyatı sonrası, ilk olarak çocuk aç olacağı için bir şeyler tüketmek isteyecektir. Bu tüketim için zaten doktorlar da uyarı yapacaklardır. Çocuğunuz ameliyat sonrasında en az 4 saat geçmeden herhangi bir yiyecek ya da içecek vermemeniz gerekmektedir. Bu işlem ameliyatın etkilerinin sürmesini sağlayacaktır. 4 saat sonrasında ise sıvı yiyecek ve içeceklerle çocuğunuzu besleyebilirsiniz. Ancak belirtmek isterim ki bademcik ameliyatı sonrasında biraz daha soğuk besinler tüketilmesi çok daha iyi olacaktır. Özellikle dondurma, doktor onayı sonrasında ve ameliyat çıkışında 4 saat sonra çocuğa verilecek en önemli besinlerden biridir. Soğuk besinler çocuğunuzun rahatlamasına ve ameliyat bölgesinin daha sağlıklı bir şekilde iyileşmesini sağlayacaktır. Çocuklarda bademcik ameliyatı sonrasındaki ilk dönem çocuğunuz için oldukça ağrılı geçebilmektedir. Bu dönemde doktorlar bol bol ağrı kesici ilaçlar ve hatta iğneler bile kullanabilmektedir. Çocuğun kendisini toparlaması için ise ara ara serum verilebilir.

Çocuklarda bademcik ameliyatı sonrasında dikkat edilecek diğer durumlar
  • Çocuklarda bademcik ameliyatı sonrası, kesinlikle çocuğun sert lokmalar tüketmemesi gerekmektedir. Aşırı sıcak olmayan çorbaların içerisine somun ekmek doğranarak bu şekilde çocuk birkaç gün beslenirse hem ağrı az olacaktır hem de meydana gelen tahriş azalacaktır. Bu şekilde iyileşme süreci daha da kısalmış olacaktır.
  • Sık sık soğuk yiyecekler tüketilmelidir. Bu işlem günde üç kez olmak üzere gerçekleştirildiğinde bademcik ameliyatı olunan bölgedeki yumuşak dokular biraz daha sağlıklı olacak ve ortaya çıkan iltihaplanma ya da şişme sorunlarının önüne geçilecektir.
  • Çocuklar bademcik ameliyatı olduktan sonra kesinlikle salçalı besinler tüketmemelidir. Çünkü salça direk olarak alınan bademciklerin oluşturdukları yara kısımlarda şiddetli yanmalara neden olarak ağrıların ortaya çıkmasına neden olacaktır.
  • Çocuklarda bademcik ameliyatı sonrası kesinlikle aşırı konuşmaktan kaçınılmalıdır. Zaten hafif boğuk bir sesle konuşan çocuklar bu gibi durumlarda iyice alta düşebilmektedir. Çocuğun boğazının dinlenmesi için bol bol istirahat etmesi ve boğazını dinlendirmesi gerekmektedir.

Çocuklarda Bademcik Ameliyatı Sonrası Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Bademcik İltihabına Ne İyi Gelir?

Bademcik İltihabına Ne İyi Gelir?

Güncel

Bademcik Ameliyatı Sonrası Ses Kısıklığı

Bademcik Ameliyatı Sonrası Ses Kısıklığı

Güncel

Bademcik Ameliyatından Sonra

Bademcik Ameliyatından Sonra