Hamilelikte Bademcik Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Hamilelikte Bademcik Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte bademcik şişmesi, üşütmeden ve soğuk algınlığından kaynaklı olmaktadır. Hamilelik döneminde bademcik şişmesi oldukça sıkıntılı geçmektedir. Bu durumda mutlaka doktorunuza başvurmalısınız ve doktora sormadan kesinlikle ilaç kullanmamalısınız. Soğuk ve sıcak olmayan ılık içecekler içerek boğazlarınızı yumuşatmalısınız. Aynı zamanda kendinizi yormayarak, bol bol dinlenmelisiniz.

Hamile anne adayları kendini kesinlikle üşütmemesi gerekir ve grip olan kişiler ile yakın temasta bulunmaması gerekir. Gebelik sebebi ile bağışıklık sistemi oldukça düşüktür, bu yüzden anne adaylarının kendisini koruması gerekir. Bağışıklık sistemi çok düşük olduğu için anne adayları çok çabuk hasta olur. Hamilelikte bademcik şişmesi durumunda eğer anne adayı çok kötü hasta olduğunda mutlaka doktora başvurulmalıdır. Artık günümüzde gebelikte kullanılabilecek antibiyotikler bulunmaktadır. Aynı zamanda doktorunuzun tavsiyesi üzerine bitki çayları içerek boğazlarınızdaki şişmeyi en aza indirebilirsiniz.

Hamilelikte bademcik şişmesi için neler yapılmalı?

Gebelikte bademcik şişmesi sonucunda anne adaylarının boğazları oldukça ağrılı olur ve acı çekerler. Kişi hiçbir şey yemek ve içmek istemez. Yutkunamaz hale gelir ve canı acır. Boğaz ağrısını en hafife indirmek için açık ve ılık çay içilmelidir. Aynı zamanda bu dönem çay, limon ve bal karışımı yaparak içildiği zaman şişen bademciklerin yumuşaması için etki gösterir. Tuzlu su ile gargara yapmakta oldukça faydalıdır. Kesinlikle bu yapılanların bebeğe hiçbir zararı olmaz, hepsi doğal yöntemlerdir. Zencefil bitkisi de çay olarak hazırlanıp içildiğinde hamilelikte bademcik şişmesi için oldukça faydalıdır. Ilık sebze çorbası da tüketildiği zaman size enerji vererek kısa zamanda iyileşmenizi sağlayacaktır.

Aynı zamanda gebelik döneminde boğazlarda şişme ve ağrı var ise beslenmeye çok dikkat edilmelidir. Taze sıkılmış portakal ve mandalina suları, yoğurt ve süt gibi yiyeceklerden çok fazla tüketilmesi gerekir. Ayrıca doktorunuzun vermiş olduğu vitaminleri her gün alarak kendinizi hastalıklara karşı korumalısınız. Bu yöntemlerin hepsi sizi oldukça rahatlatacak ve kısa zamanda ayağa kaldıracaktır.

Hamilelikte bademcik şişmesi tedavisi nasıl yapılır?

Gebelik döneminde boğazlarda ağrı ve bademcik şişmesi olduğunda doğal yöntemler denenmesine rağmen bir iyileşme olmadığında mutlaka doktora başvurulmalıdır. Doktorunuz muayene ettikten sonra hastalığınızın derecesine göre tedavi şekli uygulayacaktır. Hastalık çok ciddi derecelerde ise bebeğe zarar vermeyen ağrı kesici ve antibiyotik tedavisi uygulayacaktır. Kısa süreli bir antibiyotik tedavisinden sonra kısa zamanda anne adayı iyileşme gösterecektir. Doktorunuzun önermiş olduğu ilaçları uygun dozlarda ve sürelerde kullanmaya özen göstermelisiniz.

Hamilelikte Bademcik Şişmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bademcik Ameliyatından Sonra Kanama

Bademcik Ameliyatından Sonra Kanama

Bademcik Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Bademcik Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Bademcik Düşmesi Tedavi Süreci

Bademcik Düşmesi Tedavi Süreci

Bademcik Küçültme Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bademcik Küçültme Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Sol Bademcik Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Sol Bademcik Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bademcik Kaç Günde Geçer?

Bademcik Kaç Günde Geçer?

Güncel

Bademcik Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Bademcik Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Büyük Bademcik Tedavisi

Büyük Bademcik Tedavisi