Bademcik Geniz Eti Ameliyatı Sonrası Beslenme
15 Mayıs 2024

Bademcik Geniz Eti Ameliyatı Sonrası Beslenme

Bademcik geniz eti ameliyatı sonrası beslenme, hastaların bademcik geniz ameliyatının birlikte yapılması halinde, ameliyat sonrasında uyması gereken bazı beslenme önerileri bulunmaktadır. Hastada tekrarlayan geniz eti sorunlarının olması, bademciklerinin iltihaplanma nedeniyle fazla büyümesi ameliyatın birlikte yapılmasını gerektirir. Başarılı bir operasyon sonrasında hastaların anestezi etkisiyle en az 3-4 saat kadar kendilerine tam olarak gelememesi ve ameliyat bölgesinin hassaslığından dolayı doktorun önerdiği beslenme önerilerine uyması gerekecektir.

Bademcik geniz eti ameliyatı sonrası beslenme önerileri

Ameliyattan çıkan hastalar 3-4 saat boyunca herhangi bir şey yememelidir. Bu süreçte ve birkaç gün boyunca ağızdan, burundan kımızı kan gelmesi halinde, kusma olması halinde doktora gidilmelidir. Beslenme düzeninde az sıvıdan kaynaklı ateş yükselmemesi için, mutlaka bol su içilmelidir. Bademcik geniz eti ameliyatı olan hastalar beslenmesini aşağıdaki önerilere uygun şekilde düzenlemelidir;

Ameliyatın yapıldığı ilk gün ve ikinci günde; Hastanın bu süreçte serin bir yerde, öksürmesine yol açmayacak tozsuz bir ortamda bulunması gerekir. İçeceği suyun kaynamış ve soğumuş olması gerekir. Sütte aynı özelliklerde içilmelidir. Tanesiz olan meyve püreleri, komposto suyu, ayran, çay, dondurma, yoğurt gibi besinler alması önerilir.

Ameliyatın ardından üçüncü günde; İlk 2 gün yenilen besinlerin dışında, öğünlerde tanesiz ve soğuk çorba türleri, sulu kıvamda muhallebi, sütün içinde ezilerek yumuşatılmış bisküvi, ekmek içi, ezilmiş sulu kıvama yakın patates püresi ile rafadan kıvamda ve ezilmiş yumurta yenilebilir.

Ameliyattan sonra dördüncü günde; Yine hastalar diğer günlerde yediği yiyecekleri yiyebilir. Bunlara ilave olarak makarna, ekmek içi ve pilavda verilebilir.

Ameliyattan sonraki beşinci günde: Bademcik geniz eti ameliyatı sonrası beslenme düzeninde hastalara artık yumuşak besinleri, ezilmiş şekilde köfte gibi yemekleri rahatlıkla yiyebilir hale gelirler.

Bademcik geniz eti ameliyatı sonrası beslenme düzeninde hastaların 5-6 gün sıcak olan katı ve sulu besinleri asla tüketmemesi gerekiyor. Yedikleri her besin soğuk olmalı, en azından oda sıcaklığında bir kıvamda olmalıdır. İçecek olarak limon suyu, kola, portakal suyu gibi asitli içecekler içilmemelidir. İçecekleri içerken pipet kullanılmamalıdır. Buradaki sorun hastaların vakumlama, emme refleksi sonucunda ameliyat bölgesinde kanama riskinin olmasıdır. Ayrıca içeceklerin tercihinde rengi kan rengine benzeyen kırmızı, kahve tonlarındaki içeceklerin olmaması uygundur. Bunlar boğazda kanama olmasına benzetilebilir. Yiyeceklerin içinde baharat ve acı bulunmamalıdır. Bunlar hastanın öksürmesi, aksırmasına, boğaz bölgesinin tahrişine yol açabilir. Bademcik geniz eti ameliyatı olan hastalar 3 gün boyunca soğuk besinleri tüketmelidir. Daha sonraki dönemde besinler ılıktan sıcağa doğru alıştırarak hazırlanabilir.

Bademcik Geniz Eti Ameliyatı Sonrası Beslenme Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bademcik İltihabı Nasıl Geçer?

Bademcik İltihabı Nasıl Geçer?

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bademcik Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Bademcik Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Bademcik Ameliyatı Sonrası Beyazlık

Bademcik Ameliyatı Sonrası Beyazlık

Bademcik Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bademcik Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bademcik Ameliyatı 5 Gün Riskleri ve Sonrası

Bademcik Ameliyatı 5 Gün Riskleri ve Sonrası

Bademcik Bulaşıcımıdır?

Bademcik Bulaşıcımıdır?