Bebeklerde Bademcik Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Bebeklerde Bademcik Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bebeklerde Bademcik Ameliyatı, anestezi altında yapılır. Bademcikler yutak duvarında kesilip alınır. Ameliyat sırasında ortalama 120 mililitre kan kaybedilir. Bu ölçüde bir kan kaybı, toplam kan hacimlerine göre önemli bir oran olduğundan, cerrahlar 4 yaşın altındaki çocuklarda bademcik ameliyatını yapmaktan çekinirler. Ancak ameliyatı zorunluysa, çocuğa ameliyatı izleyen 12 saat boyunca serum takılır.

Bebeklerde Bademcik Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılabilir?

Bebeklerde bademcik ameliyatı, hava yolunu tıkayacak kadar büyük olduklarında, ileri düzeyde iltihap ve virüs enfeksiyonlarının verilen tedaviye cevap vermemesi sonucunda ameliyata başvurulabilir. Bademcik tümörleri pek yaygın değildir fakat her yaşta olabilir ve çok ilerlemiş durumlarda da ameliyata başvurulabilir.

Bebeklerde Bademcik Ameliyatı Sonrası Ortaya Çıkabilecek Sıkıntılar

Ameliyat sonrası ortaya çıkabilecek tek ciddi komplikasyon kanamadır. Kanama genellikle, ilk birkaç saat içerisinde olur ve bu durumda hasta ameliyathaneye geri götürülüp, ameliyat yeri dikilir. Bademcik yatağı iltihaplanırsa, 6-10 içerisinde de kanama olabilir. Bu tür kanamalar genellikle, ameliyattan sonra gerekli biçimde beslenmeye ya da hastaneye yatmadan önce bademcik iltihabı olan hastalarda görülür. Geç kanama antibiyotiklerle tedavi edilir. Hasta çok kan kaybettiyse, kan vermek ya da demir haplarıyla kan yapımını hızlandırmak gerekir. Çocuklar ve bebekler ameliyattan sonra erişkinlere oranla çok daha çabuk iyileşme gösterebilir bu sebepten hastanede bir-iki gün kalmaları yeterlidir. Ancak erişkinlerde bu süre uzayabilir.

Bebeklerde Bademciğin Önemi

Bademcikler, boğaz girişindeki lenf dokusu halkasının bir parçasıdır. Yeni doğan bebeklerde oldukça küçüktürler. Yaşamın ilk birkaç yılında büyürler ve ergenlikten sonra küçülürler, ama hiçbir zaman yok olmazlar. Bademcikler bedenin bağışıklık sisteminde oldukça önemli rol alır. Bağışıklık, bademciklerde yapılan lenfositlerle sağlanır. Buna ek olarak bademcikler, enfeksiyonlarda yerel savaşım antikorlar da yaparlar.

Bebeklerde Bademcik Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bademcik Şişmesine Dondurma İyi Gelir mi?

Bademcik Şişmesine Dondurma İyi Gelir mi?

Bademcik İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Bademcik İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Bademcik Taşı Düşürme Yöntemleri

Bademcik Taşı Düşürme Yöntemleri

Bademcik Ameliyatından Sonra

Bademcik Ameliyatından Sonra

Bademcik Baş Ağrısı Yapar mı?

Bademcik Baş Ağrısı Yapar mı?