Sol Bademcik Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Sol Bademcik Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Sol bademcik şişmesi, bademciklerde enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkan bir problemdir. Bademcik, insan boğazının giriş kısmında iki tarafta da bulunan, çeşitli mikropların vücuda girişini önleyen adını da almış olduğu badem şeklindeki bir organdır. Sol bademcik şişmesi, çoğunluk ile kış aylarında kendini gösteren iltihap ve enfeksiyonlara bağlı olarak gelişen, insanı oldukça etkileyen bir problemdir. Bademciklerin şişmesi kişiyi olumsuz yönde birçok şekilde etkilemektedir. Bademciklerin şişmesi en çok virüslere ve mikroplara bağlıdır. Günlük dilde öpücük hastalığı olarak bilinen çeşitli virüslerin oluşumun neden olan hastalık ile gelişir. Bu virüsler ile sol bademcik şişmesi ile beraberinde grip başlangıcı da görülmektedir.

Sol bademcik şişmesi nedenleri nelerdir? En önemli sebebi virüsler ve enfeksiyonlardır. Özellikle kış aylarında kendini gösteren bu virüs ve enfeksiyonlar beraberinde sol bademcik şişmesine neden olmaktadır. Diğer bir sebebi yemek borusunun etrafında yenilen yiyeceklere bağlı olarak neden olan bakteriyel boğaz iltihabı neden olmaktadır. Boğaz ve soluk borusu çevresinde birikmeye başlayan bakteriler ve virüsler kişinin konuşmasına da etki ederek, kişi de yutkunma güçlüğü ve ateş başlangıcına neden olurlar. Aynı zamanda boğaz içerisinde beyaz sarı mikrobik lekelenmelerin oluşumuna da neden olur bu hastalık. Alerji de bademciklerin düşmanlarından birisi olabilir. Yenilen çeşitli gıdalar, içilen içecekler, duman, çeşitli hayvan tüyleri, polen, toz gibi şeylere vücudun alerjisi var ise bu durumda ortaya çıkan alerji de sol bademcik şişmesine neden olabilir. Bunun dışında guatr ya da tiroit hastalığı olanlarında sık yaşayabileceği durumlardan bir tanesidir. Çünkü bu hastalıkta iyot eksikliği ya da fazlalığı bulunmaktadır. Bir yiyecek ve içecek hastalığı alerjisi olan anafleksi hastalığı ile de sol bademcik şişmesi oluşabilir.

Sol bademcik şişmesi belirtileri nelerdir?

Boğazın sol tarafında oluşan hassasiyet ile kendini oluşturur. Şişmeden önce hafif bir acı etkisi yaratabilir. Sol bademcik şişmesi kulak burun boğaz doktorunun yapacağı muayeneye bağlı olarak daha net olarak sonuçlanabilir. Her boğaz şişliği sol bademcik şişmesi de olmayabilir. Sol bademcik şişliğinin olması ve iltihaplanmış olması için bu bölgede beyazımsı lekelenmeler ve şişliklerin olmuş olması gerekir. Kesin sol bademcik şişmesi yapılacak olan muayene ile kendini belli edecektir.

Sol bademcik şişmesinin tedavisi nasıl yapılır?

Evde yapılacak tedaviler ile de basit yöntemler ile Sol bademcik şişmesi hastalığın geçirilmesi sağlanabilir. Fakat problemin neyden kaynaklandığının bilinmesi açısından her zaman için doktor muayenesinin yapılmış olması önemlidir. Evde yapılacak tedavi için boğaz tuzlu su ile gargara yapılarak temizlenebilir. Bu yöntem ağrının yanı sıra boğazdaki bakterilerin yok edilmesi için önemli yöntemlerden evde yapılacak olanlardan bir tanesidir. Klimalardan uzak durulmalıdır. Doktorun vereceği antibiyotikler düzenli olarak kullanılmalıdır. Yenilen içilen gıdalara daha dikkatli olunmalıdır. Ne çok soğuk ne de çok sıcak içecekler tüketilmelidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Bademcik Ne İşe Yarar?

Bademcik Ne İşe Yarar?

Haber Bülteni

Güncel

Bademcik Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bademcik Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Bademcik Ağız Kokusu Nasıl Önlenir?

Bademcik Ağız Kokusu Nasıl Önlenir?

Güncel

Çoçuklarda Bademcik ve Geniz Eti

Çoçuklarda Bademcik ve Geniz Eti