Bademcik Ağrısına Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024

Bademcik Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bademcik Ağrısına Ne İyi Gelir, Bademcik ağzın yutak kısmında ve dilin arka tarafında bulunan lenf bezlerine verilen addır. Bademciğin görevi, solumun yolu ile vücudumuza girecek olan ve girmeye çalışan birtakım bakterileri, toksinleri ve mikropların vücudumuza girmesini engellemektir. Ancak soğuk algınlığı gibi, boğaz enfeksiyonlarında da bademcik oldukça kötü etkilenerek şişerek bademcik ağrısına neden olur. Aynı zamanda sık sık oluşan bademcik iltihaplanması da bademcik ağrısına sebep olan bir diğer rahatsızlıktır. Bademcik iltihaplanması vakası daha çok çocuklarda görülmektedir. Çocuklarda oluşan bademcik iltihaplanmasına yutkunma esnasında ağrıya sebebiyet verirken konuşmada zorluk çekilmesine yutkunmada zorluk çekilmesine ve ses kısıklığına neden olmaktadır. Bademcik enfeksiyonu kendini bademcik ağrıları ile belli ettirirken aynı zamanda iştahsızlığa, halsizliğe, baş ağrısına, bulantı ve kusmalara aynı zamanda yüksek ateşe de sebep olur.

  • Bademcik ağrılarında bademcik şişerek kızarır. Bu nedenle bademciği zorlayacak katı yiyeceklerden uzak durularak daha çok vitamin ve mineral açısından zengin olan sıvı besinler tüketilmelidir. Aynı zamanda bol bol su tüketmekte vücuttaki toksinleri ve mikropları, bakterileri idrar yolu ile dışarı atılmasını sağlar. Bu nedenle bademcikteki iltihaplanmanın dağılması için sıvı tüketime önem verin.
  • Soğuk algınlığına karşı oluşan bademcik ağrıları vücudun bütün dengesini bozar ve kişiyi halsiz ve güçsüz bırakır. Bu nedenle soğuk algınlığına karşı oluşan bademcik ağrısına en iyi gelecek olan şey meyve ve sebzedir. Vücudun dengesini ve direncini tekrar kazandırmak için, kalsiyum, C vitamini, B vitamini, D vitamini, protein ve mineral bakımından zengin olan sebze ve meyvelere ağırlık verilmesi gerekir. Ayrıca yeşil bitkilerin iltihap ve enfeksiyonlara karşı oldukça etkili bir koruma sağlar. Bu nedenle yeşil bitkileri her salatada ve yemeklerde kullanılması fayda sağlayacaktır.
  • Sigara dumanı boğazın ve bademciğin daha çok tahriş olmasına neden olarak bademciğin ağrımasına ve şişmesine neden olur. Bu nedenle sigara içmeyin ve sigara içilen yerlerde dumanından etkilene bileceğiniz yerlerde durmayın.
  • Boğaz ve bademcik ağrıları için Uzman doktorlar tarafından tavsiye edilen pastiller de bademcik şişmesinden dolayı kapanan boğazın açılmasına ve bademcik ağrısının azalmasın da fayda sağlar. Ayrıca bol bol dinlenin.
Bademcik Ağrısına Ne İyi Gelir, Bir su bardağı kaynamış suyun içine bir tutam ada çayı ekleyerek bardağın ağzını kapatın ve beş dakika kadar dinlendirin. Ada çayı demlendiği zaman ılık olmasını bekleyin ve bu su ile ağız içinde bademcik şişmesine değecek bir biçimde ağız içinde gargara yapın. Aynı zamanda ada çayı yerine kuru erik de kullanabilirsiniz. Bademcik ağrısına sebep olan en büyük etken bademcik iltihaplanması ve bunun sonucunda bademcik şişmesidir. Bu nedenle bademcik üzerine tuz sürülmesi, bademcikteki iltihabın boşalmasını sağlar ve bu şekilde bademcik ağrısı kaybolur. Aynı zamanda ballı ve limon karışımlı bir sıcak su içmekte iltihabın dağılmasını sağlamaktadır.

Bademcik Ağrısına Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Büyük Bademcik Tedavisi

Büyük Bademcik Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bademcik Ameliyatından Sonra

Bademcik Ameliyatından Sonra

Bademcik Ameliyatı Sonrası Kanama

Bademcik Ameliyatı Sonrası Kanama

Bademcik Ne İşe Yarar?

Bademcik Ne İşe Yarar?

Bademcik Nasıl Şişer Belirtileri ve Tedavisi

Bademcik Nasıl Şişer Belirtileri ve Tedavisi

Bademcik Arkasında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Bademcik Arkasında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bademcik Düşmesi Tedavi Süreci

Bademcik Düşmesi Tedavi Süreci

Güncel

Bebeklerde Bademcik Ameliyatı Sonrası

Bebeklerde Bademcik Ameliyatı Sonrası