Bademcik Ameliyatı Sonrası Beyazlık
15 Mayıs 2024

Bademcik Ameliyatı Sonrası Beyazlık

Bademcik ameliyatı sonrası beyazlık, bademcik ameliyatından sonra özellikle yetişkinlerde çocuklara oranla ciddi yakınmalar olur. Çünkü ameliyatın bitiminden sonra iyileşme süresi diğer ameliyatlara göre biraz daha uzundur. İyileşme sürecinin bir göstergesidir. Çocuklarda iyileşme 5-6 gün, gençlerde 8-10 gün yetişkinler de ise 10-16 günlük bir süreci bulabilmektedir. Bademcik ameliyatı sonrası dilde ve boğazda oluşan beyazlık normal sürecin bir gereğidir.

Bademcik ameliyatı sonrası beyazlık neden oluşur?

Normal şartlarda vücudun başka bir yerinde yapılan ameliyatların neredeyse tamamı dikiş ile kapatılıp ameliyat bu şekilde tamamlanır. Fakat bademcik ameliyatında dikiş olayı yoktur. Bademcik ameliyatı tamamlandıktan sonra yara açık bırakılır. Yutkunma ile ilk günlerde daha şiddetli bir ağrı hissedilmesi bu yüzden normaldir. Bademcik ameliyatından sonraki birkaç günlük süreçte dilde ve bademcik ameliyatının yapılmış olduğu bölgedeki beyazlıklar dikkat çeker. Yaranın yeri beyaz ve grimsi bir örtü ile kaplanmaya başlar. Pek çok kişi ameliyat sonrası yara yerini görmek ister ve beyaz renk ile karşılaşıp paniğe kapılır ve bademcik ameliyatı sonrası oluşan beyazlık kötü bir koku ile seyrettiğinden bu durum ameliyat geçirmiş kişi tarafından iltihap olarak algılanmaktadır. Vu bu süreçte bilinçsiz olarak yapılan en büyük yanlış bu beyaz dokuyu yok etmek için fırçalama ve gargara yaparak kurtulmaya çalışmaktır. Bu yanlış hareket yara yerinde kanamaya yol açabilmektedir. Kanama ise bademcik ameliyatı sonrası istenmeyen bir durumdur. Sırf kanama olmaması için dikkat edilmesi gereken bir beslenme düzeni vardır. Bademcik ameliyatı sonrası oluşan beyazlık, aşağı yukarı 10 gün kadar sürer. Çünkü bu süreçte beyazlığın altından yeni dokular gelecektir.

Bademcik ameliyatı sonrası oluşan beyazlığı daha tıbbi bir şekilde açıklarsak, ameliyat sonrası oluşan açık yara fibrin dokusu ile ve epitilizasyonla iyileşeceği için bu beyazlıklar oluşur. Bademcik ameliyatı sonrası beyazlık kesinlikle iltihap olmadığı gibi iyileşme sürecinde kendiliğinden dökülerek boğaz normal kırmızı rengine döner. Bu yüzden beyazlığa müdahale etmek kanama riskine sebep olur. Hatta bazı kişiler ve çocukları bademcik ameliyatı olanlar oluşan beyazlığı görür görmez doktora başvururlar. Beyazlıklar normal süreç olup doktora başvurmanızı gerektiren en önemli sebep kanamadır. Bol sıvı alarak bademcik ameliyatı sonrası beyazlaşan bölgenin daha kolay iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bademcik Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bademcik Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Boğazda Bademcik Taşı Belirtileri ve Tedavisi

Boğazda Bademcik Taşı Belirtileri ve Tedavisi

Sağlıklı Bademcik Belirtileri ve Tedavisi

Sağlıklı Bademcik Belirtileri ve Tedavisi

Büyük Bademcik Tedavisi

Büyük Bademcik Tedavisi

Bademcik İltihabı Temizleme Yöntemleri

Bademcik İltihabı Temizleme Yöntemleri

Bademcik Ameliyatından Sonra Ne Yenir?

Bademcik Ameliyatından Sonra Ne Yenir?

Bademcik Ameliyatı Sonrası Öksürük

Bademcik Ameliyatı Sonrası Öksürük

Bademcik Neden Alınır?

Bademcik Neden Alınır?