Bademcik Ameliyatı Sonrası Enfeksiyon
15 Mayıs 2024

Bademcik Ameliyatı Sonrası Enfeksiyon

Bademcik ameliyatı sonrası enfeksiyon nadirde olsa görülebilmektedir. Eğer ateşiniz 39 dereceyi geçmiş ise mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir. Ayrıca ağzınızdan ve burnunuzdan aynı anda açık kırmızı kan gelmesi, ameliyat bölgesinin hasar görmüş olabileceğini veya enfeksiyon kapmış olabileceğinizi gösterir, bu durumda antibiyotik kullanmanız gerekebilir.

Bademcik ameliyatı sonrası ağız hareketleri yapılırken ilk günler ağrı meydana gelebilir. Bu durumlarda doktorunuzun tavsiye edeceği ağrı kesiciler kullanılabilir. Ameliyattan bir gün sonra bademciklerin bulunduğu bölgeler beyaz ve grimsi renk değişimi olur. Bu renk değişimi yaraların iyileşme belirtisidir. Bademcik ameliyatı sonrası enfeksiyon veya iltihaplı bir durum söz konusu değildir. Kesinlikle boğazınızı temizlemeyin ve gargara yapmayın. Gargara yapmanız tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu tabaka yaklaşık 10 gün içerisinde geçecek ve normal doku yerini alacaktır. Normal doku yerini alana kadar ağızda koku oluşabilir.

Ameliyat sonrası yutkunmada ağrı hissedileceği için mutlaka yumuşak ve bol sıvılı yiyecekler ile beslenmek gerekir. Bu dönem bol bol su içmek en iyi yöntemdir. İlk gün soğuk yiyecekler ve içecekler, sonraki üç dört gün ılık yiyecekler tüketmek gerekir. Baharatlı ve acı gıdalar tüketmemek gerekir.

Bademcik ameliyatı sonrası olan kanamalarda paniğe kapılmamak gerekir. Ameliyat sonrası ilk 10 gün içinde meydana gelen kanamalarda ağız bol soğuk su ile çalkalanarak, başınızı hafif yukarı doğru kaldırarak yatmanız gerekir. Eğer buna rağmen kanama devam ederse mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir.

Bademcik ameliyatı sonrası enfeksiyon belirtileri nelerdir?
  • Hastanın ağzından ve burnundan kan gelmesi
  • Hastada 39 derece ve daha üstü ateş var ise
  • Boğaz ağrısı ve aynı zamanda kulak ağrısı olması
  • Kulak akıntısı olması
Bademcik ameliyatı sonrası enfeksiyon tedavisi nasıl yapılır?

Ameliyat sonrası bu belirtilerden herhangi biri görüldüğü anda mutlaka doktorunuza başvurup şikâyetlerinizi belirtmelisiniz. Doktorunuz muayene ettikten sonra size en uygun tedavi yöntemini önerecektir. Bu tedavi yöntemi antibiyotik tedavisi olabilir. Size verilen antibiyotik ve ağrı kesici ilaçları uygun dozlarda ve zamanda kullanmaya özen göstermelisiniz.

Bademcik Ameliyatı Sonrası Enfeksiyon Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bademcik Ne İşe Yarar?

Bademcik Ne İşe Yarar?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çocuklarda Bademcik Ameliyatı Sonrası

Çocuklarda Bademcik Ameliyatı Sonrası

Tek Taraflı Bademcik Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Tek Taraflı Bademcik Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Normal Bademcik Şişmesi

Normal Bademcik Şişmesi

Bademcik Ağrısı Ne İyi Gelir?

Bademcik Ağrısı Ne İyi Gelir?

Bademciğe Ne İyi Gelir?

Bademciğe Ne İyi Gelir?